Haluksy – w jaki sposób zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie zachowawcze a kiedy operować?

JAk dbać o palce stóp skuteczna metoda na haluksy aparatu bunito duo
PIĘKNE STOPY – Haluksy
18 lutego, 2019
Kursy jezykowe do certyfikatu z angielskiego toruń, ANGIELSKI TORUŃ
Certyfikaty językowe z Angielskiego – Który kurs wybrać
20 kwietnia, 2019

Haluksy – w jaki sposób zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie zachowawcze a kiedy operować?

Czym są Haluksy

Haluksy są popularną dolegliwość ogromnej części społeczeństwa. Wśród osób borykających się z haluksami przeważają jednak kobiety. Co jest tego powodem? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” słyszeliśmy już wielokrotnie. Jak ustrzec się przed haluksami, co zrobić, żeby zatrzymać postępowanie zwyrodnień?

Czym właściwie jest haluks? Z łaciny hallux to paluch koślawy. Jest to deformacja kości dużego palca u stopy oraz zmiany w obrębie stawu. Bagatelizowane haluksy są źródłem coraz silniejszego bólu. Skąd się biorą? Zwyrodnienia te dotykają dużo częściej panie niż mężczyzn. Haluksy powstają w dużej mierze dlatego, że nosimy wysokie buty, które silnie eksploatują i wykrzywiają stopę. Buty na wysokim obcasie powodują przeciążenie przedniej części stopy. Paluch jest wówczas nadmiernie obciążony, nadmiernie eksploatowana jest także środkowa krawędź stopy. U osób otyłych przeciążenia te są dużo większe, a kiedy połączymy te warunki ze stojącym trybem pracy, mamy gotową katastrofę dla naszych stóp.

Haluksy to zazwyczaj skłonność zapisana w genach- miękkość tkanek łącznych i skłonność do skrzywień w 70% ma podłoże genetyczne. Jeżeli więc twoja babcia lub mama mają kłopoty z haluksami, koniecznie skontaktuj się z ortopedą, by zapobiegać im w jak najwcześniejszym stadium.

W jaki sposób zapobiegać

Przede wszystkim musimy zatroszczyć się o prawidłowe obuwie. Nie mogą to być pod żadnym pozorem obcasy. Nie jest też wskazane też kupowania obuwia wąskich, w których stopa nie ma miejsca do prawidłowego ułożenia palców. Ludzie z haluksami powinny wykonywać regularnie specjalistyczne ćwiczenia stóp. Przede wszystkim warto dbać o odpowiednią dietę i wyeliminowanie ewentualnej nadwagi. Jeśli zaobserwowałeś u siebie zaczątki palucha koślawego, koniecznie zgłoś się do specjalisty, który dobierze dla ciebie skuteczny środek, który zniweluje postępowanie zwyrodnień.

Dzisiejsza medycyna proponuje różnorodne sposoby zapobiegania i zatrzymywania haluksów. Najpopularniejsze to:

plastry na haluksy – są to środki niwelujące dyskomfort wywołany przez deformacje. Zazwyczaj nasączone są specjalistycznymi olejkami przeciwbólowymi;
kliny międzypalcowe – pomagają ułożyć paluchy i stopę w zdrowej pozycji, a przez to ograniczamy tarcie i działamy przeciwbólowo
peloty żelowe – są to specjalne wkładki żelowe, które umieszczają stopę w zdrowej pozycji, zmniejszają nacisk i wstrzymują postępowanie deformacji. Polecane są przede wszystkim dla kobiet, które codziennie noszą szpilki.
wkładki metatarsalne – wykonane z silikonu; używa się je do leczenia płaskostopia poprzecznego i zwyrodnień palucha. Wkładki te poprawiają ustawienie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która ma działanie łagodząca, zmniejsza otarcia i rozkłada nacisk na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – używa się je głównie do leczenia haluksów ale też do polepszenia wyników rehabilitacji po zabiegu (tak, tak, haluksy niestety należy operować)
Bunito duo – to korekcyjna szyna, która jest używana zarówno żeby zapobiegać zwyrodnieniom ale też by działać w początkowej fazie haluksów. Szyna ta nie ogranicza ruchów, działa zarówno w dzień jak i w nocy. Bunito duo to jedyny dwuzawiasowy aparat korekcyjny

Jeżeli leczenie profilaktyczne nie przynosi skutków lub zostało wdrożone za późno, może się okazać, że konieczna będzie operacja. Obecnie istnieje kilka rodzajów zabiegów dokonywanych w obrębie stopy dotkniętej haluksem. Część zabiegów opiera się na operacyjnej korekcji tkanek miękkich, czyli stawu i ścięgien. Inne metody to osteotomie, czyli chirurgiczne korekcje kształtu kości palucha i śródstopia.

Jeżeli czujesz, że kondycja twoich stóp wymaga poprawy, obowiązkowo zastanów się nad tym, czy twój tryb życia nie jest destrukcyjny dla twoich stóp. Zastanów się czy ktoś z bliskich cierpiał na podobne dolegliwości. Postaraj się zrezygnować z z wysokich obcasów. Jeśli masz nadwagę, pomyśl nad kuracją odchudzającą. Najważniejsza jest jednak opinia specjalisty, który fachowo zbada stopę i w razie potrzeby zaleci odpowiednie środki profilaktyczne. Pamiętaj, że stopy mamy jedne na całe życie. To na nich opiera się całe nasze ciało, więc musimy troszczyć się o nie. Jeśli czujesz bóle, dyskomfort podczas chodzenia, po całym dniu na nogach Twoje stopy są obolałe, to najwyższy czas, by się o nie zatroszczyć. Nie pozwól, by zwyrodnienia zwiększały się z dnia na dzień.

Szyna korygująca haluksy

Komentarze są wyłączone.