Termos turystyczny – który najlepszy oraz jak go wybrać?

Jak działa wybielanie zębów lampą?
21 września, 2020
Sprzątanie biur i zakładów pracy
28 września, 2020

Termos turystyczny – który najlepszy oraz jak go wybrać?

Termos turystyczny – który najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze?

Wybierając się na podróż trzeba zatroszczyć się o dobre pakowanie. Szczególnie jeżeli wybieramy się w góry lub planujemy wielogodzinne zwiedzanie, warto pamiętać nie tylko o zabraniu prowiantu czy wody, ale także spakowaniu zimnego lub ciepłego napoju. Wielu z nas ceni sobie wyprawy z termosami turystycznymi, które przez dużą ilość czasu utrzymują temperaturę herbaty, kawy lub innego napoju. Które termosy są uważane za najlepsze i z jakiego powodu? Przeważnie szczególnie interesującym nas kryterium jest czas zachowywania zimna lub ciepła, chociaż tak samo istotna jest szczelność i wytrzymałość. Wśród szczególnie popularnych termosów turystycznych wyróżniamy termosy producentów Thermos, Stanley oraz Esbit, z tego powodu warto się im przyjrzeć.

Który turystyczny termos wybrać?

Wybierając turystyczny termos trzeba spojrzeć na parę kluczowych elementów, jakie świadczą o tym, czy termos turystyczny spełni swoją funkcję w określonych warunkach, czy też nie. Ważna jest tu praktyczność, struktura i surowce, z jakich termos jest wykonany. Im silniej zależy nam na dobrym wykonaniu, tym rozsądniej nabyć termosu wykonanego z wysokiej jakości surowców, jakie nie zawierają szkodliwych substancji i korzystnie oddziałują na sprawne działanie termosu turystycznego.

Powinno się też pomyśleć o tym, żeby termos był wyposażony w zewnętrzną powłokę, dzięki której mamy gwarancję, że turystyczny termos nie wyślizgnie się nam z rąk też w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak długie planujemy wędrówki, powinniśmy dobrać pojemność danego termosu. Przeważnie termosy turystyczne sprzedawane są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im krótsza wyprawa tym mniejszy termos wystarczy. Na długie wycieczki lepiej wybrać większy termos.

Najważniejszym parametrem, jakim najlepiej się zainteresować, chcąc dowiedzieć się, jaki turystyczny termos wybrać jest czas utrzymywania temperatury. W tym zakresie znaczący jest nie tylko czas utrzymania ciepła bądź zimna, bo w przypadku najlepszych termosów będzie to nawet pełna doba, ale też zakres temperatur. Nie istnieje termos, który utrzyma przez długi czas dokładnie tę samą temperaturę. Warto nie zapominać, że im lepiej wypełniony termos, tym dłużej będzie on się sprawdzał. Żeby termos turystyczny stał się użyteczny, musi mieć dobry korek. To od niego zależy trwałość termosu. Przeważnie nakrętki są odkręcane lub automatyczne z przyciskiem. Jeśli zamknięcie nie będzie szczelne, termos nie zatrzyma temperatury.

Najbardziej polecane termosy turystyczne

Na rynku dostępnych jest wiele termosów turystycznych, jednak szczególnie znane i polecane pochodzą od 3 firm, od lat projektujących tak samo termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a do tego kubki termiczne (one gorzej sprawdzają w czasie wielogodzinnych wycieczek i cechują się mniejszą pojemnością) wysokiej jakości. Bardzo znane termosy turystyczne należą do firm: Thermos, Stanley oraz Esbit. Są one szczególnie cenione przez pasjonatów podróży i wycieczek. Czym cechują się ich termosy?

Turystyczne termosy Stanley

Termosy firmy Stanley mają wieloletnią tradycję powstawania. Produkowane od niemal stu lat termosy z wkładem stolowym są bardzo wytrzymałe i od lat uczestniczą w największych wyprawach. Zdaniem firmy są tak niezawodne, że mogą służyć przez długie lata w najtrudniejszych warunkach, nie tracąc na swoich właściwościach termicznej izolacji. Jak już wiadomo, zdolność zachowania zimna lub ciepła zależy od wielkości i napełnienia termosu turystycznego oraz elementów budowy. Wszystkie modele mają inne możliwości.

W zależności od modeli termosy turystyczne Stanley do posiłków lub napojów zatrzymają:

  • termoizolację cieplną – od 12h w małych termosach do 20-24h w większych, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • termoizolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc izolacja termiczna w przypadku termosów turystycznych Stanley jest bardzo wysoka. Należy jednak pamiętać, że w każdym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z upływem następnych godzin okaże się nieco niższa/wyższa.

Turystyczne termosy Thermos

Drugą tak samo popularną i bardzo polecaną firmą projektującą termosy turystyczne i kubki termiczne jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród projektujących termosy od wielu lat, z porządnych surowców i materiałów. Co więcej Thermos tworzy produkty we własnych fabrykach, bez pomocy innych firm.

Produkty marki Thermos utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat odnosi sukcesy w produkcji swoich termosów obiadowych oraz termosów na napoje. Ich szeroka gama produktów zachęca użytkowników, a świetne parametry zachowywania zimna lub ciepła, jakość i dobra cena, zachęcają, żeby przynajmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, zatrzymanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach mniej więcej 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Zapamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie powinno się myć w zmywarce. Producenci termosów mówią, że w zmywarce da się myć jedynie korek, ale nie dotyczy to wszystkich modeli. Zazwyczaj termosów nie wkładamy do zmywarki, dlatego że silne detergenty i wpływ wysokiej temperatury w czasie mycia, może negatywnie wpłynąć na ich właściwość do utrzymywania temperatury.

termos turystyczny

Komentarze są wyłączone.