Masz tylko godzinę, aby znaleźć klucz!

Depilacja laserowa depilacja woskiem depilacja toruń depilacja plastry z woskiem
Metody usuwania owłosienia – depilacja woskiem i depilacja laserowa
29 marca, 2017
dekoracje weselne toruń dekoracje na ślub ciekawe dekoracje z papieru
Ciekawe dekoracje ślubne – ozdoby papierowe
2 kwietnia, 2017

Masz tylko godzinę, aby znaleźć klucz!

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Dlaczego gra escape room stała się tak popularna w naszym kraju?

Do niedawna na najważniejszym miejscu były rozgrywki odbywające się za pośrednictwem Internetu, które nie miały w gruncie rzeczy nic wspólnego z realnym światem. Co ważne – w mgnienia oku wyparły gry planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Kilku użytkowników zasiadało przy swoich pecetach w domu na długie godziny i wpadało w nierzeczywisty świat (z myszkami takiej wydajności, iż ciężko było niewprawionej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Rezultat był taki, że związki międzyludzkie w ogromnym zakresie przeniosły się właśnie tam. Bywały okoliczności, w których osoby przebywające w tym samym budynku (np. na pierwszym i drugim piętrze), zamiast spotkać się face to face, przekazywały sobie sms-y, korespondowały ze sobą na Facebook’u lub grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można rozmawiać o poważnym wpływie technologii na ludzkie życie, z innej – o bierności, lenistwie i zaraźliwej obojętności na innych.Inteligentnym projektem okazała się rewelacyjna rozrywka escape room. Swoje korzenie posiada wprawdzie w świecie rozrywek wirtualnych, lecz później przeszła istotne przemiany. Oparta była jedynie na tekście pojawiającym się się na monitorze peceta, który tyczył się opisu pomieszczenia jak również zamiaru: ucieczki z niego. Sama treść powodowała, że gra przyciągała od samego początku. Na przestrzeni następnych lat gra escape room została przeniesiona do scenariuszy gier online. Dopracowano grafię i tym samym nastąpiła era „point and click”, czyli rozgrywek prowadzonych przed monitorem komputera z myszką w ręku. Zabawa Escape room przywędrował również do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz szerszym zainteresowaniem. W niej nie ma miejsca na znane scenariusze lub przeciętne dialogi. Gracz zostaje przeniesiony do rzeczywistego pokoju, w którym spotyka się z innymi graczami.
Znajdują się tam niezwykłe przedmioty, trzeba wyjaśnić niemało zagmatwanych zagadek, potwierdzić umiejętność logicznego myślenia oraz pomysłowością. Escape room to gra akcji, która odbywa się na żywo. Zasadniczy celem wszystkich poczynań jest wyjście pokoju razem z przyjaciółmi. Wydaje się, iż to wszystko jest normalne. Gracze jednakże mają dokładny czas na wydostanie się z pomieszczenia.

Co czeka graczy po wejściu do escape room?

Na początku wszyscy gracze, którzy wybrali konkretny termin oraz porę, zostają zamknięci w pokoju. Muszą zbadać całe pomieszczenie. A wyszukać w nim można naprawdę dużo dziwnych rzeczy! Gracze posiadają od 45 minut do godziny, aby rozwikłać wszystkie tajemnice oraz opuścić pomieszczenie. Klucz może być schowany dosłownie wszędzie. Każdy pokój to absolutnie odmienna struktura rozrywki. Scenarzyści dopracowali je w najdrobniejszych detalach, by dostarczyć dobrej rozrywki oraz zdumiewać do ostatniej chwili. Nie wszystkim udaje się wyjść z z escape room. Kiedy zajdą takie okoliczności przychodzi osoba trzymająca pieczę nad pokojami oraz je otwiera. Na tym etapie gracze mogą od niej dowiedzieć się, w jaki sposób trzeba było uciec bądź odpowiedź pozostaje tajemnicą. Niespodzianką jest z pewnością fakt, że uczestnicy sami muszą zrozumieć historię pokoju – nikt im tego nie mówi. Zdarza się, że uczestnicy potrafią zaskoczyć samych autorów zagadek i wyjaśniają je w niekonwencjonalny sposób, czyli taki, jakiego nie przewidział scenariusz. Kluczowym wymogiem jest nieużywanie siły, aby zbiec z pomieszczenia.

Garaż słynnego żużlowca czy Smerfowa Kraina?

Pierwszym modelem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że zainteresowani zakradają się do warsztatu słynnego żużlowca oraz usiłują odkryć tajnik jego zwycięstw. Konkretniej mają odnaleźć ukryty „skarb” w 60 minut, lecz okazuje się nim nie sekret sportowca, a klucz do zwyczajnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze pozwolą się zdemaskować? Czy zachowają przytomność umysłu i znikną z pokoju? Innym rodzajem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, właściwie są tunelem do podróży między wymiarami i gracze przemieszczają się kilkadziesiąt lat wstecz. Aby powrócić do naszych czasów muszą wyjaśnić wszelkie niewiadome i zbiec z pomieszczenia. Czy „za komuny” obywatelom żyło się lepiej? Jakie komponenty wchodzą w skład eliksiru szczęścia? Trzeci typ pokoju nawiązuje do popularnej opowieści o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz bazuje na uprowadzeniu smerfów przez podłego czarnoksiężnika Gargamela do swojego ciemnego zamku. Tam przygotowuje eliksir, który ma na zawsze wyeliminować wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze komponentów musi udać się w podróż i to jest jedyny moment, żeby ocalić porwane smerfy. W zamku ukrywa się pełno pułapek, a zainteresowani są jedyną możliwością na wyzwolenie. Ostatni pokój, czyli „Tajemniczy pokój nr 4”, to miejsce, które właśnie przemieszcza się do nieznanego wymiaru. Żadne inne informacje nie są przekazywane uczestnikom przed wejściem do niego. Czy ktoś jest chętny? Escaping room można zarezerwować na wyjątkowe okoliczności (np. na urodziny, wieczór kawalerski) i dla pracowników korporacji, aby zintegrować ich i pobudzić do twórczego działania. Dom Kłódek w Toruniu może również wykonać indywidualną ofertę, czyli dostosowaną do oczekiwań przyszłych graczy. Jeśli chcesz wiedzieć więcej wejdź na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room Toruń.

Komentarze są wyłączone.