Poświadczenie umowy najmu mieszkania

Wynajem ekranów LED wynajem telebimów obsługa techniczna imprez
Wynajem telebimu bardziej się opłaca
11 kwietnia, 2017
biuro rachunkowe toruń prowadzenie ksiąg handlowych pełna księgowość
Własne biuro rachunkowe czy praca na etacie?
13 kwietnia, 2017
notariusz notariusz toruń usługi notarialne

notariusz notariusz toruń usługi notarialne

Umowa najmu mieszkania – okazjonalna czy na czas nieokreślony?

Wynajmowanie domu czasami może wiązać się z różnorakimi, zaś nieraz nawet niezwykle czasochłonnymi komplikacjami. Na wielu stronach internetowych aż roi się od ciekawostek dotyczących nierzetelnych najemców oraz złych wynajmujących. Porozcinane przedmioty, wyrwane siłą podłogi, zalane mieszkania, brak szansy usunięcia lokatorów wskutek ciąży domownika – to jedynie niektóre przykłady. Od dawna mieszkańcy czuli się naprawdę bezkarni, ponieważ w większości przypadków parafowali umowy na czas nieokreślony. Jeśli właściciel z jakiegokolwiek względu planował pozbyć się najemców, na początku musiał przekazać im wypowiedzenie z właściwym wyprzedzeniem, a następnie mógł zabiegać o eksmisję. Opisana sprawa mogła utrzymywać się jednak latami, przykładowo z powodu czasu jesienno-zimowego, w czasie którego nie można wydalać najemców albo z powodu oczekiwania na lokale socjalne przyznawane przez miasto. Z drugiej strony to posiadacze mieszkań własnościowych niejednokrotnie nie przedstawiali umów o najmie, obarczali solennymi opłatami za remonty właśnie lokatorów albo w ogóle nie przekazywali z powrotem kaucji. Kaucja jest za każdym razem zwrotna oraz wynajmujący ma z niej korzystać jedynie w przypadku sporych zniszczeń w mieszkaniu absolutnie nie związanych z normalnym wykorzystywaniem lub w takiej sytuacji, gdy domownik nie wyrówna wszystkich opłat powiązanych z użytkowaniem mieszkania, m in. w ogóle nie zapłaci za ciepłą i zimną wodę.

Skala przedmiotu sprawy przyniosła wprowadzenie tzw. najmu okazjonalnego, który ma zapewniać atrakcyjniejsze zabezpieczenie zarówno dla właściciela, jak i dla najemcy. Jest ona obowiązująca wyłącznie w przypadku parafowania jej u notariusza. W innym przypadku jest najzwyczajniej w świecie nieważna i nie będzie możliwości na niej bazować. Wynajem okolicznościowy to procedura wynajmowania lokali mieszkalnych skierowana do osób indywidualnych, które od dawna funkcjonowały w szarej strefie, więc wynajmowały domy bez żadnych umów oraz dodatkowo w ogóle nie prowadzą w tym profilu działalności gospodarczej. Obowiązkowo muszą to być ponadto osoby, które wynajmują mieszkanie na okres nie dłuższy niżeli 10 lat.

Jakie dokumenty trzeba przygotować do najmu okazjonalnego?

W szczególności dokumenty domownika, w którym wskazuje lokal, do którego musi koniecznie przewieźć wszystkie swoje rzeczy w przypadku anulowania umowy bądź eksmisji. Absolutnie nie chodzi tutaj o zachcianki właściciela, czyli sytuację, gdy bez zawiadomienia wkracza on do domu oraz stwierdza, że na następny dzień wszyscy lokatorzy mają się wyprowadzić. Po pierwsze – krótko mówiąc nie jest to równoznaczne z prawem, zaś po drugie – jego też obowiązują pewne przepisy. Właściciel lokalu prywatnego musi mieć ważny argument, by ogłosić, że wymogi umowy zostały zachwiane.

Niezbędna jest też aprobata właściciela mieszkania, do którego najemca ma przetransportować swoje rzeczy w czasie konfrontacyjnej sytuacji (raczej podczas eksmisji). Spora liczba lokatorów ma dom rodzinny albo mieszkanie, które na własne potrzeby komuś odnajmują. Powinni w umowie wpisać poza tym adres zameldowania. Wszelakie umowy, które krótko mówiąc nie zawierają tych oświadczeń, nie będą uznawane przez notariuszy – nie realizują bowiem decydujących zaleceń.

Jakie są odpłatności powiązane z zatwierdzeniem umowy wynajmu u rejenta? W przypadku notariuszy z Torunia jest to przeciętnie 1/10 zasadniczego nagrodzenia za zatrudnienie. Nie jest to zatem opłata rujnująca, natomiast notariusze niejednokrotnie świadczą swoje usługi w przystępnych cenach. Należność zawsze odnosi się do właściciela, a mianowicie osoby która jest posiadaczem mieszkania. W przypadku kiedy wynajmujący próbuje obciążyć nas rzeczoną sumą (a także na przykład kaucją w wysokości 30-krotności miesięcznego czynszu wynajmu…), wówczas korzystniej ustąpić z najmu. W interesie prywatnego właściciela jest ubezpieczenie się przed problemami z domownikiem, jednakże jeśli ktokolwiek na początku posiada takie oczekiwania, wtedy lepiej darować sobie niżeli później wcale nie dostać „zwrotnej kaucji”. Co nie mniej znaczące – zgodnie z przepisami kaucja ogólnie rzecz ujmując nie powinna być większa aniżeli 6-krotność czynszu wynajmu. Jeśli mamy jakieś obiekcje co do wynajmującego, ale pragniemy wyszukane lokum wynająć, bezwarunkowo należy zorganizować (oraz wydrukować) fotografie ukazujące wygląd lokalu mieszkalnego przed przeprowadzeniem się. Wszelkie konflikty dotyczące tej kwestii będziemy mieli możliwość swobodnie rozwikłać konfrontując wygląd mieszkania ze zdjęć z tym, w którym znajduje się po wyprowadzce.

„Użytkownik ma prawo w umowie najmu okazjonalnego żądać stałych comiesięcznych sum” (bez opcji ich powiększenia, w przypadku kiedy lokator się nie zgodzi) – takie wskazanie usłyszymy od wybranego notariusza z Torunia. Właściciel lokalu prywatnego pobiera od domownika czynsz wynajmu, czynsz administracyjny (jest w całości kierowany do wspólnoty mieszkaniowej) i pobiera od niego opcjonalnie opłatę za, np. Internet, jeśli umowa była podpisana poprzez wynajmującego lokalu).

Właściciel musi obligatoryjnie wskazaną okoliczność zgłosić do urzędu skarbowego i zapłacić podatek za dochód, jaki powstaje z wynajmowanego lokalu. Dzisiaj kwota taka sięga 8,5%, zatem wcale nie jest bardzo wysoka. Właściciel lokalu ma dwa tygodnie od przystąpienia do najmu na dostarczenie do urzędu stosownego zawiadomienia. Jeżeli zaintrygował Cię powyższy tekst, to kliknij w ten link – Notariusz

Komentarze są wyłączone.