Czy przedawnione długi trzeba spłacać? Porady prawnika

adwokat toruń skuteczny prawnik kancelaria adwokacka z torunia
Dochodzenie odszkodowań – warto wybrać kancelarię adwokacką
30 kwietnia, 2017
dj na wesele łódź piosenki weselne wodzirej gdańsk
Wspaniała muzyka na Twoje wesele, czyli co może zrobić dla Ciebie DJ
5 maja, 2017

Czy przedawnione długi trzeba spłacać? Porady prawnika

adwokat bydgoszcz dobry prawnik kancelaria adwokacka długi

adwokat bydgoszcz dobry prawnik kancelaria adwokacka długi

Według jakich zasad działają firmy windykacyjne?

Pokaźna liczba przedsiębiorstw windykacyjnych jest kierowana przez osoby, które ukończyły studia z zakresu prawa ogólnego, lecz nie posiadają aplikacji. Stąd też posiadają powierzchowną wiedzę z dziedziny kodeksu cywilnego. Nabywanie wielorakiego typu zadłużeń wymaga głębszego zaangażowania i wyczucia, którego w zasadzie nie możemy zdobyć przy użyciu innych strategii, jak podczas stażu w kancelarii prawniczej u odpowiedzialnych przyjaciół po fachu. Tu potrzebny jest adwokat, który bez wątpienia będzie zdawać sobie sprawę, które czynności powinno się zrobić. Firmy dochodzące wierzytelności nieraz nie biorą jakiejkolwiek „zaliczki” oraz umawiają się jedynie na procent od „ściągniętej” wierzytelności. Średnio jest to od około 20% do 50% całkowitej kwoty. To oczywiście fakty odnoszące się do Odbiorców. Oni absolutnie nie muszą praktycznie podejmować żadnych czynności, poza wyczekiwaniem na spłacenie części wierzytelności przez przedstawioną spółkę. A co w tym okresie ma miejsce z dłużnikiem?

Nierzetelne firmy, czyli tysiące wezwań do zapłaty

Warto jest w tym miejscu oddzielić dwie rzeczy: kiedy pewna osoba zaledwie co stała się wierzycielem i długi przedawnione, jakich w ogóle nie musimy regulować. W pierwszej sytuacji pożyczkobiorca musi obowiązkowo uregulować niespłacone zobowiązania pod rygorem sprawy w sądzie, opublikowania wyroku, pozbawienia majątku przez komornika i w efekcie sfinansowania wiele większej sumy niżeli pierwotna. W drugim przypadku wcale nie trzeba spłacać wierzytelności – taką wskazówkę zdobędziemy od jakiegokolwiek prawnika. Niestety przeważająca część firm windykacyjnych nie wnosi już o wypłacenie przedstawionego długu, ale szantażuje dłużników niekorzystnymi efektami ich nieuregulowania. Dokonują tego za pomocą listów, które raz po raz wpadają do skrzynki na korespondencję, kilku identycznych informacji e-mail oraz uciążliwych kontaktów telefonicznych z numerów zastrzeżonych. Przeważnie komunikaty są nakreślone w taki sposób, by wierzyciel wpadł na to, że naprawdę powinien coś opłacić. Mnóstwo w nich niezrozumiałych dla „przeciętnego zjadacza chleba” sformułowań typu „inwestycyjny niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz zamknięty.” Co konkretnie w tej sytuacji trzeba zrobić?

Kiedy faktycznie mamy dług do zapłacenia

W takiej sytuacji powinniśmy uzyskać pozew o zapłatę z sądu (o ile długu w ostatnim czasie nie zapłaciliśmy). Pod żadnym pozorem zawiadomienia z sądu nie można marginalizować, bo po jakimś czasie (usankcjonowanie) posiada ono moc egzekucyjną. Kiedy informacje ujęte w pozwie są nieprawdziwe lub załączono do pozwu fałszywe załączniki – tym bardziej musimy odpowiedzieć. Wierzyciel ma prawo się bronić, przykładowo kiedy doszło do unieważnienia wierzytelności. W niniejszej okoliczności dobrze jest zaczerpnąć z usługi prawnej albo udać się do znalezionej Kancelarii Adwokackiej w Bydgoszczy, która wyklaruje nam, jakie propozycje będą najlepsze. Cesjonariusz, który dochodzi własnych należności, ma obowiązek zaprezentować w trakcie sprawy w sądzie dowody, np. odnotowany mandat za niezapłacony rachunek za Internet.

Długi przedawnione – to takie, których nie trzeba spłacać

Instytucje odzyskujące długi nie mają wcale jakichkolwiek zezwoleń. Ma je trybunał, egzekutor, obrońca – lecz nie instytucja zajmująca się egzekwowaniem nieaktualnych wierzytelności. Jeśli zatem odebraliśmy przywołanie do zapłaty od omawianego podmiotu, nie należy dokonywać takich ruchów:

1. Po prostu nie możemy odpisywać na pisma, e-maile i odbierać komórki, ponieważ będzie to tożsame z występowaniem wierzytelności (którego wcale nie trzeba zwracać)

2. Jeśli wymieniona firma kontaktuje się telefonicznie, należy koniecznie wiedzieć, że kompletna dyskusja będzie zapisana – i to w niektórych przypadkach może głównie skomplikować naszą sytuację. Po prostu nie pozwalajmy się nagrywać, w ogóle nie wchodźmy w jakiekolwiek dyskusje z windykatorami pracującymi w BOK. Najzwyczajniej w świecie przerwijmy połączenie, w szczególności jeżeli nie uwidacznia się nam numer telefonu.

3. Krótko mówiąc nie dajmy się tyranizować! W sytuacji nieważnych długów nigdy nie adresujmy zawiadomień odwoławczych, próśb zwracania długu rozłożonego na raty, pomysłów przesunięcia okresu zwrotu wierzytelności itd. Po prostu nie dajmy się również nabrać na układy, czyli „promocje” oraz „rabaty” dotyczące nieistniejących zadłużeń.

4. Nie przelewajmy minimalnej kwoty na konto instytucji windykacyjnej, chociażby jednego grosza. Ponieważ po krótkim czasie zacznie się cała machina pozyskiwania zadłużeń. Opłacenie choćby wyjątkowo niskiej sumy jest tożsame z tym, że dług zatwierdzamy.

5. Jeśli przynieśliśmy do domu niejasne zawiadomienie, zwróćmy się do adwokata, który wyklaruje nam szczegółowe jego komponenty.

Trzeba ponadto wspomnieć o tym, że długi przestarzałe możemy sfinansować dobrowolnie. Środki pieniężne nie znajdą się tymczasem na rachunku bankowym początkowego pożyczkodawcy, tylko jednostki, jaka ten dług w późniejszym terminie zakupiła. Należałoby w tym przypadku zadać sobie fundamentalne pytanie: czy powinniśmy płacić? Sfinansowanie prawdziwemu pożyczkodawcy przedawnionego zadłużenia posiada sens, jednakże płacenie spółkom, które od siebie nawzajem kupują długi oraz liczą na ekspresowy zarobek – najprawdopodobniej nie. Szczególnie, iż część aprobuje liczne naruszenia polskiego kodeksu.

Jeśli zainteresował Cię powyższy materiał oraz pragniesz sprawdzić, jak na przykład prezentuje się specjalistyczna witryna pełnomocnika, możesz kliknąć tutaj – Prawnik Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.