Systemy automatycznego podlewania ogrodów

Dobry Fryzjer – jak nie dać się ogolić
4 marca, 2020
Nowoczesne technologie izolacji termicznych
28 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Nawadnianie ogrodów

Gdy ważne jest dla nas to, aby ogród wspaniale wyglądał, najistotniejszym elementem, jaki zachowa go w pięknym stanie jest podlewanie. To za mało, by pielęgnować rośliny podcinając je, czy dostosowując je do gleby. Każdy ogród potrzebuje wody, ale tradycyjne sposoby podlewania nie dość, że pochłaniają dużo czasu oraz wysiłek, to oprócz tego wymagają stałego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Często ocenia się, że podobnie jak z koszeniem trawy, nawadnianie ogrodu pochłania najwięcej czasu wśród innych zabiegów pielęgnacyjnych. Z uwagi na to stworzono systemy nawadniania ogrodów, które nie tylko będą „pamiętały” o konieczności podlania ogrodu, ale również mogą dopasowywać ilość rozprowadzanej wody.

Tradycyjne sposoby nawadniania ogrodów

Częste korzystanie ze zwyczajnej konewki zabiera zdecydowanie dużo czasu i będzie funkcjonalne jedynie w maleńkim ogrodzie, ze względu na to większość z nas co najmniej podejmuje zakup ogrodowego węża. To o wiele wygodniejsze, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom da się podłączyć wąż pod kran, co bardzo ułatwia dotarcie do wszystkich zakątków ogrodu, bez manewrowania z konewką oraz stałego dolewania wody. Do podlewania ręcznego z węża możemy dołączyć pistolet, jaki umożliwia regulację ciśnienia wody, a nawet zatrzymanie strumienia bez potrzeby zakręcania kranu, a także specjalne zraszacze ogrodowe, które podpina się pod wąż oraz które także usprawniają nawodnienie ogrodu oraz zdecydowanie zmniejszają wkład ludzkich rąk.

Jeżeli myślimy o większym zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, lepiej pomyśleć systemie nawodnienia ogrodu. Jednym z najmniejszych jest specjalny elektroniczny sterownik montowany na kran, co umożliwia automatycznie włączanie momentu podlewania. Wadą tego rowiązania są widoczne rozciągnięte po ogrodzie węże i niemożliwość powiększenia systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Utrzymanie ogrodu w ciągłym nawodnieniu nie oznacza , że trzeba przyzywczaić się do widocznych. Instalacja obszernego systemu nawadniania będzie dobra nie tylko w największych ogrodach, ale też w niewielkich oraz całkiem małych. System nawadniania potrzebuje przyszykowania w postaci rozplanowania oraz instalacji całego systemu. Zwykle system umieszczany jest pod ziemią. Potrzebne jest zainstalowanie programatora, rur przenoszących wodę, podłączonych do instalacji wodnej w formie zaworów, a także zraszaczy, które niezbędnych do rozprzestrzeniania wody po całym ogrodzie. Nie oznacza to jednak, że system musi być zainstalowany przed powstaniem ogrodu.

Nawadnianie ogrodu poprzez zraszacze ogrodowe

Pośród zraszaczy ogrodowych kupimy kilka różnych rodzajów, które można zastosować do nawodnienia ogrodu. Sprawdzają się one wspaniale jako element całego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są całkiem znane ze względu na to, że ich bazową zaletą jest równomierne nawodnienie wybranej części ogrodu. Wyposażone w formujące wielkość strumienia dysze oraz sterowniki odpowiedzialne za ciśnienie wody działają doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one bardzo niskie, ale ich fundamentalną zaletą uznajemy to, że po wykonaniu czynności podlewania chowają się pod powierzchnią. Z kolei zraszacze niewynurzane są na stałe widoczne na powierzchni .

Zraszacze ruchome – w głównej mierze są kupowane, z uwagi na to, że mogą być wyregulowane w obrębie 360o. Nieporównywalnie przydadzą się w nawodnieniu trawników i mają sporo funkcji oraz są wyższe jakościowo w zestawieniu do zraszaczy stałych. Szczególnie polecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Dalekosiężność wody może docierać od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkowym plusem tego systemu jest to, że da się nawadniać w danym czasie zaledwie wybrany sektor.

Mikrozraszacze –przede wszystkim są dobre w kreowaniu maleńkiej mgiełki, dlatego okażą się najlepsze w przypadku roślin, które nie wymagają przesadnie dużej ilości wody.

Nawadnianie liniami kroplującymi

Drugim typem systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Z reguły używane są przy podlewaniu korzeni roślin. Z uwagi na to będą dobre do podlewania drzew, żywopłotów krzewów ozdobnych oraz warzywników. Korzyścią tego systemu nawadniania jest to, że nie moczy łodyg, liści ani kwiatów, za sprawą czego nie ryzykujemy poparzenia roślin. Dodatkowo to system bardzo oszczędny, ze względu na ograniczenie użycia wody. Linie kroplujące przygotowywane są z kabli ze specjalnymi kroplówkami, które kroplują wodę. Kroplowniki oszczędnie doprowadzają wodę do roślin dostarczając im wymierzoną ilość wody.

Mini linie kroplujące

Warto je stosować tylko na niewielkich przestrzeniach, do podlewania niewielkich rabat kwiatowych, skalniaków, czy mało rozbudowanych żywopłotów. Dużym plusem jest możliwość prostej instalacji oraz wyboru podlewanych miejsc. Mini linie kroplujące mają swoje zastosowanie w głównej mierze w ogrodach, gdzie rośliny rosną nieregularnie

Ogrody Toruń

Komentarze są wyłączone.