Projekt ogrodu – Toruń Bydgoszcz

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości
Nieruchomości Toruń – Dom na sprzedaż
30 sierpnia, 2020
Kurs angielskiego - szkoła językowa Toruń
Angielski Toruń
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodu wymaga czasu i dobrego przygotowania. Nim ogród stanie się wspaniałym miejscem, w którym odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki urokliwej atmosferze, zawdzięczanej przez obecność pięknych roślin, drzew i krzewów, dobrze zadbać o podstawy i rozpocząć projektowanie ogrodu od początku. Jaki styl ma mieć ogród, kiedy zostanie stworzony? Jaki powinien być dobór roślin? Które z nich przetrwają w naszym klimacie? I najistotniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w przestrzeni do zagospodarowania, by nie było ich, ani zbyt dużo, ani zbyt mało? Zanim przystąpimy do działania, warto jest mieć przygotowany plan.

PROJEKTOWANIE OGRODU – KROK PO KROKU

Analiza terenu

Pierwszym elementem, na jaki w szczególności trzeba zwrócić uwagę, jest teren, na którym ma powstać ogród. Trzeba zgromadzić wszelkie informacje na temat tego, jak wygląda przestrzeń, jakie są jej granice i co już się na niej znajduje. Taka wiedza pomoże ocenić, jakie są możliwości na tym terenie. Co istotne, trzeba rozeznać się we wszelkich czynnikach, które przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Są to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale również forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac nad ogrodem, należ też wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Projektowanie ogrodu uzależnione jest od takich czynników jak to, czy ogród ma tylko ładnie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, w którym domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę trzeba wziąć również to, czy w planowanym ogrodzie będą przebywać zwierzęta i dzieci oraz czy musi być przystosowany dla osób starszych i niepełnosprawnych. Ponadto warto ocenić, czy niezbędne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas posiadanie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy planujemy wyodrębnić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to warto oszacować w oparciu o zaplanowany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich pożądanych elementów w terenie. Z tego powodu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wybranych elementów, jest ważne, by ogród był atrakcyjny, a jednocześnie miał swój porządek i dawał użytkownikom zupełną swobodę. Należy zatem wyznaczyć poszczególne części ogrodu i nakreślić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Należy jednak uważać, by unikać sztywnych granic. Części dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i stanowią harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga też zadbania o możliwość wygodnego poruszania się. Trzeba zastanowić się, jak złączyć poszczególne części ogrodu oraz wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj zasadnicze jest rozplanowanie podjazdu, furtek i bramy, a także ścieżek, które połączą wszystkie te elementy w harmonijną całość. Trzeba pamiętać, by nie przesadzić z ilością dróżek, ale też, by nie było ich zbyt mało. Na tym etapie zwykle wybiera się też typ nawierzchni, jaka posłuży do wykonania ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już konkretnym planem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą potrzebne, by uzyskać ogród w upragnionym stylu. Dużą pomocą mogą stać się dobre książki, portale internetowe albo wsparcie specjalisty. Szkic wykonany w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny warto kreować od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być celne w stosunku do zamierzonego efektu tak, by powstała spójna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Przydatne udogodnienia

W oparciu o wiedzę, gdzie znajdą się konkretne elementy ogrodu, możliwe jest rozplanowanie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda docierała do skupisk roślin, krzewów i drzew, ale jednocześnie nie zalewała ich zbytnio oraz, by przewody elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki stawały się widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po przygotowaniu kompleksowego planu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby oraz instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się jako pierwsze. W trakcie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umiejscawiać je w odpowiednich odstępach, ponieważ wszystkie mają odmienne tempo wzrostu i mogłyby wzajemnie się zagłuszać.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają szeroką wiedzę na temat świata roślin. To właśnie projektant pomoże odpowiednio dostosować je do wizji klienta. Projektant przekaże też istotne rady na temat wymagań siedliskowych roślin i pielęgnacji, a dodatkowo podpowie, jakie rozmiary uzyskają w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się także na wiedzy na temat uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo przeprowadzi nas przez wszystkie etapy projektowania ogrodu i zadba o ich właściwy przebieg.

Ponadto część firm specjalizujących się w planowaniu ogrodów oferuje całoroczne usługi pielęgnacji oraz serwisu sezonowego systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, zawsze można liczyć na pomoc z ich strony, aby raz założony ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć przez lata.

Komentarze są wyłączone.