Radiologia stomatologiczna

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis
Klimatyzacje do domu – Toruń
29 sierpnia, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Zdjęcia RTG zębów w gabinecie stomatologicznym

RTG u stomatologa służy przede wszystkim celnej diagnostyce problemu. Dentyści przeprowadzają prześwietlenia radiologiczne, żeby mogli uzyskać niezbędne informacje co do położenia i kondycji zębów w jamie ustnej. Zwykle pozwala to na przybliżenie problemów, niewidocznych, w trakcie rutynowego przeglądu na wizycie kontrolnej.

Radiologia u stomatologa to po prostu rentgenowskie prześwietlenia zębów. Zwykle te prześwietlenia dzielą się na dwie kategorie – wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, nazywane jest także zdjęciem punktowym obejmuje obraz 2-3 zębów. Wartością zdjęcia punktowego jest to, że dokładnie pokazuje poszczególne zęby, a to umożliwia stomatologowi diagnozę. Z kolei RTG zębów zewnątrzustne odkrywa cały komplet zębów. Tutaj są dwa typy zdjęcie pantomograficzne pokazuje ułożenie zębów względem szczęki oraz względem siebie i zdjęcie cefalometryczne, boczne, jakie przedstawia obraz tkanek miękkich, zatoki przynosowej i podniebienia twardego.

Wskazania do badań rentgenowskich w dentystyce

Zdjęcia radiologiczne zębów u dentysty przydatne są dla wielu dziedzin dentystyce. Przeważnie, specjalistycznego wykorzystania rentgena, dentysta potrzebuje w implantologii, chirurgii stomatologicznej, ortodoncji, protetyce oraz leczeniu kanałowym (endodoncja).

Radiologia zębów sprawdza się diagnozowaniu chorób dziąseł, zębów, tkanek okołowierzchołkowych, stanów zapalnych, zmian przy kościach – w tym zwapnienia, torbiele, martwica – a także zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia radiologiczne uznaje się również jako podstawowy element przed zabiegami i leczeniem, które potrzebują uprzedniego określenia ułożenia zębów. W taki sposób stomatolog ortodonta diagnozuje potrzebę noszenia aparatu na zęby, a protetyk ocenia, jak wielką lukę powstałą po utraceniu zębów lub zęba, należy uzupełnić.

Jeśli pacjent uczestniczył w nieszczęśliwym wypadku lub doznał urazów mechanicznych szczęki lub zębów, dentysta także wysyła go na podjęcie radiologicznych badań. Rentgen zębów uwidacznia  ewentualne błędy czy powikłania – np. pokaże miejsce narzędzia, jeśli ugrzęzło ono w kanale zęba, a ponadto jest niezbędnym elementem diagnostyki zmian nowotworowych.

Zazwyczaj dentysta zleca powtórzenie zdjęć radiologicznych po zakończeniu leczenia, aby ocenić jego rezultat.

W jaki sposób przebiega RTG zębów w gabinecie dentystycznym?

Współcześnie w wielu gabinetach stomatologicznych realizuje się zdjęcia RTG na miejscu na jednym spotkaniu w trakcie wizyty. To spore uproszczenie dla pacjentów, ponieważ nie mają potrzeby zapisania się na dodatkową wizytę, czy specjalnie szukać pracowni RTG. Wbrew obawom zrobienie zdjęcia RTG zębów nie sprawia bólu i nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań. Można normalnie zjeść coś, wypić i wziąć swoje leki.

Obowiązującym wymaganiem przed prześwietleniem rentgenowskim zębów jest zdjęcie wszelkich przedmiotów z metalu z obszaru szyi i twarzy. Zatem na RTG u dentysty lepiej przyjść bez biżuterii i spinek, a tuż przed badaniem należy zdjąć okulary, protezy i aparaty słuchowe.

Samo przeprowadzenie zdjęcia RTG zębów u dentysty zajmuje zaledwie kilka sekund, tym bardziej, że przy postępie technologii, zazwyczaj jest to już zdjęcie w formie cyfrowej. Warto zauważyć, że dentysta, który wykonuje RTG omawia z pacjentem szczegóły i informuje go o kolejnych etapach przeprowadzanego badania.

Prześwietlenia rentgenowskie wywołują niepokój, co do promieniowania. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie X, szkodzi organizmowi, jednak nie ma powodów do obaw, ponieważ w trakcie robienia zdjęcia RTG zębów u dentysty, nie jest to niebezpieczne dla zdrowia. Ciało przyswaja bardzo małą dawkę, a ponadto każdy pacjent zakłada fartuch ochronny. Nie powinno się jednak zapisywać się na RTG bardzo często, maksymalne co pół roku, dlatego warto przypomnieć sobie, kiedy miało się je ostatnio. Zdjęć rentgenowskich muszą omijać kobiety w ciąży, niezależnie od tego, czy mają je mieć wykonane dla dentysty czy innego specjalisty. Jeśli to nie jest niezbędne lepiej, żeby ciężarna odpuściła badania.

Plusy radiologii cyfrowej w stomatologii.

Ze względu na to, że RTG zębów można przeprowadzić w gabinecie stomatologicznym w cyfrowo, warto znaleźć plusy tego rozwiązania. Wcześniej rolę nośnika RTG pełniła klisza, która zwykle wymagała sporo miejsca i mogła łatwo ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu.

W przypadku dentystycznego rentgena w formie cyfrowej nie ma takich problemów, ponieważ pliki można bezpiecznie umieścić w komputerze. To dodatkowa zaleta, ponieważ umożliwia ona przekazywanie obrazu zdjęcia radiologicznego w dowolne miejsce, bez przymusu dźwigania całkowitej dokumentacji badań radiologicznych. Stomatolog może je obejrzeć i swobodnie powiększać zdjęcie. RTG w tej formie jest zdecydowanie trwalsze, bo ciężko je uszkodzić.

Warto wspomnieć, że metoda radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z wytwarzania odpadów, jakie powstają przy użyciu klisz rentgenowskich.

Takie badanie jest precyzyjne i świetnie sprawdza się w diagnostyce stomatologicznej.

www.stomatolog-torun.pl

Komentarze są wyłączone.