Dentysta dziecięcy Grudziądz

Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie wad zgryzu – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia twarzowo-szczękowa
2 września, 2020
Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Są wśród nas osoby, które swoją pierwszą wizytę u stomatologa pamiętają aż za dobrze. Wielu z nas ma też nieprzyjemne wspomnienia na myśl o obowiązkowych wizytach u stomatologa szkolnego, który gwałtownie wpychał grube paluchy do ust, aż pękały nam kąciki. By oszczędzić naszemu maluchowi takich doświadczeń i nauczyć go, że zdrowie zębów jest ważną sprawą, należy starannie wybrać lekarza, który nie zniechęci, a przyciągnie malucha. Jakie warunki musi spełniać najlepszy dentysta dla dziecka?

  1. Wizyty adaptacyjne

Znawcy tematu podają, że pierwsza wizyta u stomatologa powinna mieć miejsce w wieku 2-3 lat. Gabinet dentystyczny, który nierzadko przeraża dorosłych, z pewnością może być  dużego stresu dla malucha. Jeśli więc masz w planach umówić swoje dziecko do stomatologa, zdecyduj się na tego specjalistę, który oferuje specjalne usługi dedykowane dzieciom. Mnóstwo gabinetów stworzonych specjalnie dla dzieci ma w ofercie wizyty adaptacyjne. Jak wygląda wizyta adaptacyjna? To powolne zaprzyjaźnianie się dziecka z gabinetem dentystycznym. Najważniejsza jest dobra zabawa: w trakcie wizyty adaptacyjnej maluchom wolno pooglądać narzędzia dentystyczne, a nawet wykonać mały zabieg dentystyczny na zabawce. Istotny jest również udział rodziców w takiej wizycie- powinni oni dawać dzieciom przykład-  najpierw mogą sami przebadać ząbki, spokojnie siedzieć na krześle dentystycznym, szeroko otwierać buzię i pokazywać, że nie ma się czego bać. Maluch wyczuwa strach rodziców, dlatego bardzo istotna jest też miła rozmowa z dentystą i tłumaczenie dziecku podstawowych reguł dbania o higienę jamy ustnej już w trakcie pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien być zaaranżowany dziecięcy gabinet dentystyczny?

Wielobarwne fotele o kształcie zwierzątek, misie i lalki,klocki  w poczekalni, telewizor z bajkami rozpraszające uwagę malucha, dużo kolorów, postacie z ulubionych kreskówek na ścianach, kolorowe maseczki ochronne lekarza… Wydawać by się mogło, że to jedynie niepotrzebne detale, jednak dla dziecka mają one duże znaczenie. Kolorowo udekorowany gabinet lekarski powoduje, że malec czuje się bardziej swojsko, pomieszczenie nie jest dlań obce. Dzięki temu nie wpada w nerwy i prościej odwrócić jego uwagę i wykonać zaplanowane zabiegi.

  1. Najbardziej skuteczne znieczulenia dla najmłodszych

Są wśród nas osoby, które twierdzą, że „mlecznych zębów nie trzeba leczyć, skoro i tak wypadną”. Oczywiście to nie prawda! Nieleczone mleczaki regularnie zżerane są przez próchnicę i w końcu trzeba je usunąć. Przedwczesne wyrywanie zębów mlecznych prowadzi natomiast do wad zgryzu przy wyrastaniu zębów stałych. Dlatego bardzo istotne jest, by regularnie kontrolować stan uzębienia malucha i nie doprowadzić do tego, by konieczne było usuwanie zęba.

Jeszcze nie tak dawno specjalne gabinety dentystyczne dla dzieci nie były zbyt popularne. Dlatego niemal każdy z nas, z dreszczem, wspomina pierwsze stresy na fotelu dentystycznym, czy ból przy wierceniu. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje już nie tylko kolorowymi gabinetami dla maluchów ale także innowacyjnymi metodami znieczulenia. Pierwszą z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji jest odprężone a nawet trochę otumanione. Tutaj warto podkreślić, że sedacja jest w stu procentach bezpieczna dla dziecka i ma o wiele mniej efektów ubocznych niż zwyczajowe znieczulenie, z którym wiąże się nie tylko użycie budzącej strach strzykawki, ale też nieprzyjemne uczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Drugą innowacyjną techniką jest znieczulenie komputerowe– na czym ono polega? Jest to zupełnie bezpieczna, acz innowacyjna metoda znieczulania przy użyciu dźwięku. Komputer emituje dźwięki o odmiennym natężeniu i stopniowo wprowadza małego pacjenta w stan odprężenia. Ten typ znieczulenia, podobnie jak sedacja, bardzo bezpieczny i często polecany przez lekarzy głównie dlatego, że nie ma potrzeby użycia strzykawek, a do tego unikamy niepokojących efektów ubocznych.

W większości gabinetów dentystycznych wśród usług adresowanych do najmłodszych możemy znaleźć także opcję założenia kolorowych plomb. W tym wypadku jednak możemy śmiało stwierdzić, że „to jedynie mleczaki, przecież wypadną!” i pozwolić maluchowi wybrać plombę w wymarzonym kolorze.

  1. Dobry dentysta dla najmłodszych

Przy wyborze gabinetu dla swojego dziecka zwróćmy też uwagę na samego stomatologa. Musi on być nie tylko doskonale wykształcony i doświadczony. Przede wszystkim musi lubić dzieci, umieć z nimi rozmawiać i mieć dużo cierpliwości. To bardzo istotne by dziecko zaufało dentyście i się go nie obawiało, dlatego istotne jest, czy znaleziony przez ciebie stomatolog ma odpowiednie podejście do dzieci.

Podczas wizyty lekarz powinien też opowiedzieć maluszkowi jak będzie przeprowadzał cały zabieg, dlaczego jest on konieczny i co konkretnie się dzieje w buzi malca. Bardzo pozytywnie świadczy o stomatologu, jeśli dodatkowo wyjaśni i pokaże naszemu dziecku, jak należy dbać o swoje zęby- jak i ile razy dziennie je szorować i dlaczego jest to bardzo ważne. Młodego pacjenta po wizycie u stomatologa warto też nagrodzić smakową pastą do zębów, by kojarzył, że wizyta u dentysty to zupełnie fajna rzecz, której nie należy się obawiać.

www.dentysta-grudziadz.pl

Komentarze są wyłączone.