Własne biuro rachunkowe czy praca na etacie?

notariusz notariusz toruń usługi notarialne
Poświadczenie umowy najmu mieszkania
13 kwietnia, 2017
reklama toruń identyfikacja wizualna studio graficzne toruń
Dobra strona internetowa jest wizytówką firmy
14 kwietnia, 2017

biuro rachunkowe toruń prowadzenie ksiąg handlowych pełna księgowość

Jakie są obowiązki księgowej?

Księgowość dużej liczbie osób wiąże się z pracochłonnym zapisywaniem grubych ksiąg, z osobą noszącą grube szkła zgiętą nad kalkulatorem oraz tajemniczymi wyliczeniami i niezbyt wysokim wynagrodzeniem Niewątpliwie niniejszy obraz pasuje bardziej do ujęcia z filmu, aniżeli do sytuacji życiowej. Tak naprawdę księgowa ma dostęp do specjalnych programów informatycznych, odręcznie nie tworzy żadnych formularzy oraz nie zarabia mało (w szczególności jako główna księgowa w sporej instytucji).

Prowadzenie rachunków jest najistotniejszym oddziałem w każdej placówce, nawet wówczas, gdy jest prowadzona na odległość oraz w następstwie tego żadna księgowa nie pracuje stacjonarnie w wydzielonym biurze. Do jej podstawowych funkcji kwalifikuje się: wykonywanie ksiąg rachunkowych, zbieranie faktur, magazynowanie faktur, analizowanie statystyk, zapisywanie danych do systemu rachunkowego, sumowanie opłat głównie dla różnorodnych instytucji, m in. ZUS.

Każda księgowa ma szansę wraz z pozyskiwaniem umiejętności zabiegać o wyższe stanowisko w firmie. Niewątpliwie najlepszą posadą jest funkcja głównej księgowej, która obserwuje ruch zasobów pieniężnych w firmie. Ponadto zajmuje się rzeczami oficjalnymi, zawiaduje podwykonawcami oraz ma zawsze na oku rozrost swojego oddziału.

Każda księgowa ma okazję jeszcze utworzyć własną działalność gospodarczą, zatem prowadzić osobiste biuro rachunkowe oraz samodzielnie obsługiwać Klientów. W tym przypadku jednakże niezbędna jest zgoda Ministra Finansów – należy udokumentować praktyczne umiejętności w zawodzie i zdać egzamin (wkrótce po zakończeniu wybranych studiów). Żeby pozyskać pracę zarobkową jako księgowa, nie trzeba robić dodatkowej licencji.

Co zrobić, by zostać księgową?

Prowadzenie księgowości w sumie nie jest takie banalne. Musimy koniecznie rozumieć wybrane akty, łącznie z tymi, które obowiązują od paru dni. Księgowa musi mieć zatem wszechstronną wiedzę, ponieważ jest odpowiedzialna za obrót kapitału przedsiębiorstwa. W przytoczonym przypadku konieczne jest ukończenie studiów wyższych na kierunku księgowość, finanse bądź rachunkowość (specjalizacje na niektórych uczelniach potrafią się troszeczkę od siebie odróżniać). Absolutnie nie chodzi w tym miejscu o przedstawienie stopnia magistra, ale o konkretną wiedzę. A tej wcale nie da się otrzymać na innych profilach. W odpowiednim czasie księgowa jest zobowiązana zyskać certyfikat księgowego, w przypadku kiedy chce, np. założyć własne biuro rachunkowe. O certyfikat mają możliwość wnioskować osoby mające wiedzę i umiejętności w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku posiadania matury i trzy lata po ukończeniu studiów magisterskich albo podyplomowych).

Księgowa prócz kompetencji wyuczonych, jest zobowiązana mieć jednocześnie umiejętności „naturalne”, np. dokładność i pracowitość w spełnianiu wszelkich obowiązków. Malutki defekt w rozliczeniach potrafi mieć fatalne skutki dla wszystkich pracowników.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z pomocy fachowego biura rachunkowego korzystają nie tylko duże przedsiębiorstwa (w jakich mamy kontakt z ogromnym przepływem środków finansowych), ale też mniejsze oraz osoby prywatne. Księgowa może zaoferować każdemu Odbiorcy doradztwo z zakresu prowadzenia księgi dochodów i rozchodów (KPIR), wykonywania pełnej i częściowej rachunkowości, usług kadrowo-płacowych, opracowywania pitów, jak i przygotowywania podsumowań, np. dla GUS. Należałoby pamiętać, iż powinnością osoby funkcjonującej w rachunkowości jest powiększanie wiedzy i ćwiczenie predyspozycji. Inaczej mówiąc, ukończenie studiów jest w takim przypadku podstawą do wykonywania niniejszego zawodu, zaś doświadczenie tym, czym możemy zyskać ogromną liczbę Klientów.

Ostatnio niesłychanie rozpowszechniona stała się „księgowość online” bądź usługi „mobilnego biura księgowego”. W takim przypadku Kontrahenci w sumie nie muszą wyruszać z mieszkania lub firmy, ażeby ich rzeczy zostały pomyślnie załatwione. Księgowa sama pojawia się w ustalonym miejscu oraz pobiera wszelakie rachunki na potrzeby rozliczeń. Czasami może także pobyć w firmie, dla której świadczy swoje usługi oraz tam niezwłocznie zająć się daną sprawą.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otworzyć własne biuro rachunkowe?

Własna firma jest znakomitym rozwiązaniem dla księgowych, które od kilku lat realizują się w branży oraz w zasadzie nie chcą już zatrudniać się u kogoś. Uruchomienie biura księgowego łączy się jednak z kilkoma warunkami, np. sporymi wydatkami środków finansowych. Koszt założenia swego biura rachunkowego jest uzależniony głównie od miejsca, w jakim miałoby ono funkcjonować. W centrum metropolii wydzierżawienie lokalu będzie dużo droższe niż na obrzeżach. Dobrze jest wiedzieć, że dużą liczbę papierów można komfortowo załatwić drogą internetową. Stąd mobilne przedsiębiorstwo księgowe jest jak najbardziej świetnym pomysłem, zwłaszcza, gdy właśnie zaczynamy przygodę z własną działalnością. Na potrzeby utworzenia biura księgowego potrzebne są: zarejestrowanie swej placówki, ukończenie studiów, certyfikat księgowego oraz podstawowe ubezpieczenie OC na kwotę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Absolutnie nie wolno wyznaczać Interesantom przypadkowym stawek, np. takich, jakie odnajdziemy w cennikach różnych firm. Cennik jest uwarunkowany paroma rzeczami: rangą firmy, położeniem biura oraz profilem obsługi. Przygotowywanie pełnej rachunkowości niekiedy może wynosić zarówno 350 zł, a także 2.000 zł. Przeważnie dokonuje się podziału na liczbę rachunków.

Jeśli pragniesz wiedzieć o wiele więcej, kliknij w odsyłacz tutaj – Biuro rachunkowe

Komentarze są wyłączone.