Księgowość kadry i płace – praca w zawodzie

Kredyty toruń pożyczki gotówkowe bez bik na dowód
Pożyczki przez internet
2 września, 2020
Adwokat Rozwody Toruń - Prawnik do rozwodu
Adwokat -sprawy rodzinne
2 września, 2020

Księgowość wielu osobom łączy się z męczącym wypisywaniem ciężkich ksiąg, z osobą z okularami zsuniętymi z nosa i pochyloną nad dziwnym liczydłem oraz niezrozumiałymi przeliczeniami i niezbyt wygórowanym wynagrodzeniem Naturalnie powyższy obraz pasuje bardziej do sceny z filmu, niż do sytuacji realnej. Tak naprawdę księgowa posiada dostęp do specjalnych programów informatycznych, własnoręcznie wcale nie tworzy żadnych przekazów i bynajmniej nie zarabia przeciętnie (najczęściej jako główna księgowa w dużym przedsiębiorstwie).

Prowadzenie rachunków jest najważniejszym obszarem w każdej instytucji, nawet w takiej sytuacji, gdy jest wykonywana na odległość i tym samym jakakolwiek księgowa nie pracuje stacjonarnie w oddzielnym biurze. Do jej nadrzędnych powinności należy: opracowywanie wszelkich rozliczeń firmy, zbieranie faktur, przechowywanie faktur, interpretowanie statystyk, wpisywanie danych do systemu księgowego, sumowanie zobowiązań przede wszystkim dla rozmaitych instytucji, np. GUS.

Osoba znająca się na księgowości może równocześnie ze zdobywaniem kompetencji ubiegać się o wyższe stanowisko w firmie. Na pewno najciekawszą posadą jest posada głównej księgowej, która weryfikuje przepływ środków finansowych w firmie. Prócz tego zajmuje się rzeczami administracyjnymi, steruje asystentami i zabiega o rozrost swego oddziału.

Osoba znająca się na księgowości może jeszcze utworzyć swoją działalność gospodarczą, zatem rozwijać swoje biuro rachunkowe i osobiście obsługiwać Kontrahentów. Tu jednakże przydatna jest zgoda Ministra Finansów – trzeba potwierdzić wiedzę i umiejętności w zawodzie i uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (wkrótce po ukończeniu określonych studiów). Żeby dostać zatrudnienie jako księgowa, wcale nie trzeba robić jakiejkolwiek licencji.

Księgowa – jakie wymagania trzeba spełnić?

Wykonywanie księgowości w zasadzie nie jest takie bezproblemowe. Musimy bezwarunkowo opanować specjalistyczne paragrafy, łącznie z tymi, które na dniach się zmieniły. Księgowa musi mieć w takiej sytuacji wszechstronną wiedzę, ponieważ na niej spoczywa głównie odpowiedzialność za obrót kapitału przedsiębiorstwa. W owym przypadku potrzebne jest zakończenie studiów wyższych na kierunku księgowość, finanse lub rachunkowość (kierunki na wybranych uniwersytetach mogą się odrobinę od siebie odróżniać). Wcale nie chodzi w tym miejscu o przedstawienie tytułu magistra, ale o przydatną wiedzę. Zaś tej wcale nie ma możliwości dostać na pozostałych specjalnościach. Później księgowa musi pozyskać certyfikat księgowego, w przypadku kiedy zamierza, przykładowo założyć własne biuro rachunkowe. O certyfikat mogą ubiegać się osoby mające wiedzę i umiejętności w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku średniego wykształcenia i trzy lata po skończeniu studiów magisterskich bądź podyplomowych).

Księgowa prócz zdolności zaczerpniętych z codziennej praktyki, musi mieć jednocześnie zdolności „naturalne”, przykładowo pilność i obowiązkowość w realizowaniu wszelkich zadań. Jeden defekt w rachunkach może mieć tragiczne skutki dla całego przedsiębiorstwa.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z obsługi doświadczonego biura rachunkowego korzystają nie tylko duże przedsiębiorstwa (w jakich spotykamy się z ogromnym obiegiem pieniędzy), ale także mniejsze i pojedynczy Klienci. Księgowa potrafi zaproponować każdemu Interesantowi załatwianie spraw z działu wykonywania księgi zysków i wydatków (KPIR), prowadzenia pełnej i częściowej rachunkowości, usług kadrowych i rozliczania płac, opracowywania pitów, a także opracowywania sprawozdań, przykładowo dla urzędu skarbowego. Trzeba mieć na uwadze, że zadaniem osoby działającej w księgowości jest poszerzanie wiedzy i rozwijanie umiejętności. Innymi słowy, wykształcenie jest w takim przypadku koniecznym warunkiem do wykonywania tego fachu, natomiast długie praktyki tym, czym mamy szansę przekonać do siebie wielu Odbiorców.

Ostatnio niezwykle rozpowszechniona stała się „księgowość online” czy usługi „mobilnego biura księgowego”. Dzięki temu Kontrahenci absolutnie nie muszą wychodzić z mieszkania lub firmy, by ich potrzeby zostały korzystnie załatwione. Księgowa z własnej inicjatywy pojawia się we wcześniej ustalonym miejscu i pobiera wszelakie dokumenty do rozliczeń. Czasami może również posiedzieć w firmie, dla której pracuje i tam w oka mgnieniu dokonać rozliczeń.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Samodzielna firma jest interesującym rozwiązaniem przede wszystkim dla księgowych, które od paru lat realizują się w tym fachu i w zasadzie nie planują aktualnie mieć innej pracy u kogoś. Otwarcie biura rachunkowego łączy się jednakże z wieloma wymogami, przykładowo znacznymi nakładami budżetowymi. Koszt otwarcia oddzielnego biura rachunkowego jest uzależniony przeważnie od miejsca, w jakim miałoby ono działać. W centrum miasta wynajęcie lokalu biurowego będzie o wiele kosztowniejsze niż na obrzeżach. Warto wiedzieć, że przeważającą część papierów można komfortowo załatwić online. Zatem mobilne przedsiębiorstwo księgowe jest naprawdę dobrym wyjściem, szczególnie, gdy dopiero rozpoczynamy przygodę z własną działalnością. Na potrzeby uruchomienia biura księgowego nieodzowne są: zarejestrowanie naszej firmy, ukończenie dobrej uczelni, certyfikat księgowego i niezbędne ubezpieczenie OC w wysokości najmniej 10 tysięcy euro.

Nie możemy rzucać Odbiorcom przypadkowym cen, przykładowo takich, jakie odnajdziemy w taryfikatorach innych firm. Cennik jest uwarunkowany wieloma rzeczami: prestiżem przedsiębiorstwa, położeniem biura i charakterem obsługi. Wykonywanie pełnej księgowości może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Naturalnie przeprowadza się podział na ilość rachunków.

Jeżeli zamierzasz wiedzieć dużo więcej, kliknij w odnośnik tutaj

www.ksiegowosc-torun.com.pl

Komentarze są wyłączone.