Kupujemy dom. O tym należy pamiętać

Banery LED - telebimy i ekrany na kazda okazje
Banery LED – podnieś prestiż
10 grudnia, 2017
Paintball laserowy a paintball klasyczny
Paintball laserowy – alternatywa dla klasyki
28 grudnia, 2017
Kupujesz dom? Kupno domu wymaga przygotowania

Kupno domu, co trzeba wiedzieć?

Zakup domu dla większości jest spełnieniem wieloletnich marzeń. Po okresie życia w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Wieczorami czytamy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym nawale znaleźć tę, która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i nie nadwyręży naszego budżetu? Kilka spraw należy bardzo dokładnie przemyśleć.

Czego potrzebujesz?

Od tego powinno się rozpocząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeżeli cenisz sobie wielopokoleniowy charakter rodziny, domek mający około siedemdziesięciu m² będzie za mały i zabraknie Wam wolnej przestrzeni. Rozpatrzyć należy też sprawę miejsc garażowych. W obecnych czasach jedno stanowisko często nie wystarcza, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy rozbudowę małego garażu. Przeanalizować trzeba też wielkość działki. Za duża wymaga sporo nakładu pracy związanego z jej utrzymaniem, koszeniem trawy itd. Zbyt mała będzie ograniczać, a nie po to decydujemy się na dom. We wstępnych przemyśleniach należy uściślić ogólne położenie. Nie wszystkim odpowiadają osiedla z licznymi domami, czy bliźniakami. Jeżeli poszukujemy czegoś bardziej na uboczu powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – wiąże się to jednak z dłuższym czasem dojazdu do sklepów.

Stare kontra nowe

Zarówno zdecydowanie się na kupno nowego domu, jak i używanego, ma swoje wady i zalety. Jeśli nabyliśmy już działkę, sami możemy przystąpić do prac związanych z budową lub kupić nowy dom od pośrednika. Nowy dom pozwala nam zrealizować konkretne wizje związane z rozplanowaniem przestrzeni, a jednocześnie dochodzi odczucie komfortu. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje dobre strony. Najczęściej znajduje się on w rozplanowanej lokalizacji. Pozwala to szczegółowo przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy stacji paliw. Wybudowane w ubiegłym wieku, domy posiadają własny charakter i klimatyczne wnętrze. Najczęściej bywa tak, że remont takiego budynku pochłonie sporo środków finansowych.

Nowy dom – o lokalizacji w kilku słowach

Lokalizacja jest ważna. Budynek rzadko stoi na pustkowiu. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Upewnić się należy do kogo ona należy, czy jest publiczna. Wszystkie niejasności mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spięcia. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Okolica wpływa na koszt. Kwestię tę można przedstawić na przykładzie Torunia i okolic. Działki budowlane leżące na terenie miejskim mają znacznie wyższą cenę niż te, które znajdują się poza jego granicami. Wystarczy porównać koszt działki na Wrzosach czy w Grębocinie i zbliżoną nieruchomość w Rozgartach, czy Wielkiej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście znaczące pieniądze i w takim wypadku koniecznie trzeba to dobrze przeanalizować.

Stan prawny

Jest to najistotniejsza sprawa do zweryfikowania. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy nieruchomość nie jest obciążona długami. Dane odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Należy przejrzeć też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Szczegółowe przeczytanie papierów przed zakupem, to mniej problemów prawnych po latach. Na uwadze należy mieć też to że każdy dom musi być odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

Stan techniczny

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo drobiazgowo sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny musi ocenić fachowiec. Nie powinno się żałować na to środków albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najniebezpieczniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Równie ważną kwestią na jaką trzeba zwrócić uwagę to wilgoć i grzyb. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga specjalistycznych preparatów i sporo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu osób istotna jest też sprawa grzania w budynku. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, należy zastanowić się nad innymi sposobami. Musimy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Jeżeli kupiliśmy używany dom, to warto sprawdzić, czy czy posiada on termoizolację.

Zakup domu to najważniejsza życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo może okazać się, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo starannie należy przyglądać się wszelkim papierom związanym z nieruchomością. W wypadku wcześniej zamieszkanego budynku należy koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

Nieruchomości na sprzedaż —-> http://mieszkania.torun.pl

Komentarze są wyłączone.