Firma ogrodnicza

Geodeta Toruń - pomiary geodezyjne wyznaczanie granic działki
Geodeta – Wznowienie znaków granicznych
9 sierpnia, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik
Zabiegi stomatologiczne
16 sierpnia, 2019

Firma ogrodnicza

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu i porządnego przygotowania. Zanim ogród stanie się wspaniałym miejscem, w którym przyjemnie będzie odpocząć, dzięki urokliwej atmosferze, budowanej przez obecność pięknych roślin, drzew i krzewów, należy zadbać o podstawy i zacząć projekt ogrodu od zera. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I najważniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w przestrzeni do zagospodarowania, aby nie było ich, ani zbyt dużo, ani zbyt mało? Zanim zabierzemy się do działania, warto jest mieć przygotowany plan.

ETAPY ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Pierwszym elementem, na jaki przed wszystkim trzeba zwrócić uwagę, jest sam teren, gdzie powstanie projektowany ogród. Trzeba zebrać wszystkie informacje na temat tego, jak wygląda przestrzeń, jakie ma granice i co już się na niej znajduje. Ta wiedza pozwoli sprawdzić, jakie są możliwości na tym terenie. Co ważne, należy rozeznać się we wszelkich czynnikach, jakie wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Są to nie tylko warunki gleby, nasłonecznienie, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale także forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do pierwszych działań nad ogrodem, należ też wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Projektowanie ogrodu zależne jest od takich czynników jak to, czy ogród ma jedynie pięknie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, w którym domownicy będą spędzali aktywnie czas. Pod uwagę trzeba wziąć także to, czy w planowanym ogrodzie będą bawić się dzieci i zwierzęta i czy powinien być dostosowany do osób niepełnosprawnych i starszych. Ponadto dobrze jest ocenić, czy konieczne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas posiadanie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy planujemy wyodrębnić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to warto ocenić w oparciu o zaplanowany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Następnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie każdego z pożądanych elementów w terenie. W tym celu ogród dzieli się z uwagi na funkcjonalność. Rozplanowanie wybranych elementów, jest ważne, by ogród był atrakcyjny, a przy tym miał swój porządek oraz dawał użytkownikom pełną swobodę. Należy zatem wyznaczyć poszczególne części ogrodu i ustalić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Należy jednak pamiętać, by unikać sztywnych granic. Części dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i stanowią harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga też zadbania o możliwość wygodnego poruszania się. Trzeba zastanowić się, w jaki sposób złączyć pojedyncze części ogrodu oraz wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj kluczowe jest zaprojektowanie podjazdu, furtek i bramy, a także ścieżek, które połączą każdy z tych elementów w harmonijną całość. Warto pamiętać, aby nie przesadzić z ilością ścieżek, ale też, by nie było ich za mało. Na tym etapie można także wybrać rodzaj nawierzchni, która posłuży do stworzenia ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już ścisłym projektem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą konieczne, by otrzymać ogród w upragnionym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą okazać się portale internetowe, dobre książki lub wsparcie specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny warto tworzyć od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do zamierzonego efektu tak, by powstała harmonijna kompozycja, zgodna z potrzebami i założeniami projektu.

Systemy ogrodowe

W oparciu o wiedzę, gdzie znajdą się konkretne elementy ogrodu, możliwe jest rozplanowanie systemów nawadniania, pozbywania się nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda docierała do skupisk drzew, krzewów i roślin, a zarazem nie zatapiała ich przesadnie oraz, by kable elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki były widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu kompleksowego planu ogrodu, można podjąć się jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby oraz instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się w pierwszej kolejności. W trakcie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umiejscawiać je we właściwych odstępach, dlatego że wszystkie mają odmienne tempo wzrostu i mogłyby wzajemnie się zagłuszać.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają szeroką wiedzę w zakresie świata roślin. To właśnie zadaniem projektanta jest właściwie dostosować je do idei klienta. Projektant przekaże też istotne rady na temat ich wymagań siedliskowych i pielęgnacji, a także oceni, jakie wielkości uzyskają w przyszłości krzewy i drzewa. Jego praca opiera się też na wiedzy na temat ukształtowania terenu i uwarunkowań gleby. Projektant kompleksowo przeprowadzi nas przez wszystkie etapy planowania ogrodu i zadba o ich właściwy przebieg.

Dodatkowo część firm specjalizujących się w zakładaniu ogrodów proponuje usługi całorocznej pielęgnacji oraz serwisu sezonowego systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, zawsze można liczyć na wsparcie z ich strony, aby raz założony ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć przez lata.

Komentarze są wyłączone.