Okna w budownictwie pasywnym

ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Natryskowe ocieplanie domu pianką PUR
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Klimatyzacja i rekuperacja instalacja w Toruniu
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien

OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien

Okna w budownictwie pasywnym

Bazową zaletą budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, jaka pozwala na oszczędzanie kosztów grzewczych. Jednym wśród najistotniejszych elementów wpływających na skuteczność takiego rodzaju budownictwa jest zastosowanie okien pasywnych. Co je wyróżnia od zwykłych okien? Pasywność charakteryzuje się głównie efektywną termoizolacyjnością. Dobre parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach zazwyczaj mieści się w 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość określa ten współczynnik tym lepsza izolacja. Głębokość okien pasywnych mieści się mniej więcej 88-120mm, ale ich pakiety szybowe z reguły są pakietami trzyszybowymi. Dla wzmocnienia rezultatu w budownictwie pasywnym stosowana jest także pianka poliuretanowa (PUR) o porównywalnych właściwościach termicznej izolacji. Jeżeli chodzi o strukturę profili pasywnych okien, przeważnie to są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, aluminiowej oraz PCV.

Jakie są typy okien pasywnych?

Dużą popularnością w budownictwie pasywnym wciąż zyskują pasywne okna PCV. Tego rodzaju okna są kupowane ze względu na łatwy montaż, nietrudne utrzymanie czystości oraz dość niski koszt. Żeby okna PCV sprawdzały się jako pasywne muszą spełnić kilka warunków. Na przydkład jest to wymóg posiadania sześciu komór wewnętrznych oraz zastosowanie specjalnych uszczelek, które chronią przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Podobnie jest przy zastosowaniu pasywnych okien z drewna. Okna drewniane są najczęściej kupowane ze względu na elegancję i estetykę. Zwykle, aby były pasywne posiadają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Innym rodzajem pasywnych okien są aluminiowe okna. Tak jak w przypadku pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą spełniać odpowiednie wymogi, ale ich bazową zaletą jest możliwość produkcji w wybranych kształtach. W zamian za to mają mniej swoje właściwości izolacji termicznej, z tego względu rzadziej stosuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien , warto nabyć okna drewniano-aluminiowe, które łączą w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego rodzaju oknach pasywnych ramy przygotowywane są z drewna w połączeniu z z okuciem z aluminium. W tym przypadku, drewno da się zamienić na PCV.

Zalety wyboru pasywnych okien

Mówiąc o pasywnych oknach zwyke zwracamy uwagę na ich możliwość izolacji termicznej. Niska utrata ciepła jest porządną zaletą w zestawieniu do kosztów przeznaczanych na utrzymanie optymalnej temperatury w środku pomieszczeń. Niewielkie straty ciepła zapewniają zmniejszenie wykorzystania systemów grzewczych zimą oraz klimatyzacji latem. Po zastosowaniu pasywnych okien poniesiemy mniejsze koszty za docieplenie budynku albo wychładzanie powietrza podczas upałów. To sprawia, że o ile wydatek łączący się z założeniem pasywnych okien będzie większy niż w przypadku niepasywnych okien, oszczędności płynące z wysokiej izolacji termicznej zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją cieplną warto wspomnieć również o dobrej izolacji akustycznej. Odpowiednio zamontowane pasywne okna niezwykle efektywnie odcinają nas od hałasu z zewnątrz, zapewniając nam wysoki komfort. Wielką zaletą pasywnych okien jest ich odporność na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie słoneczne oraz opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń oraz ochronę przed zawilgoceniem oraz rozrostem pleśni i grzybów. Warto wskazać na korzyści wynikające z konstrukcji pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są odporne na stłuczenia, a wzmocnione okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę decydując się na pasywne okna?

Oczywiście w kwestii nabycia pasywnych okien, najważniejsze są właściwe parametry oraz certyfikaty potwierdzające jakość danego produktu. Powinno się zobaczyć współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, wielkość ramy i tworzywo, z którego zostanie ono stworzone. Warto również pomyśleć nad dopasowaniem uszczelek i okien, które mają szczególny wpływ na termoizolację oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również właściwą wentylację. Dzięki temu zdobędziemy dostęp świeżego powietrza oraz jednocześnie nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najważniejszym elementem jest właściwie montaż okna. Na nic zdadzą nam się wybitne parametry pasywnego okna, najlepsze materiały oraz antywłamaniowe okucia, jeśli okno nie zostanie wstawione we właściwy sposób. Warto tutaj zdecydować się na skorzystanie z usług fachowca, jaki wykona pracę solidnie. Zły montaż skutkuje powstawaniem termicznych mostków, którymi będzie uciekało ciepło. To w znacząco zniży wydajność pasywnego okna, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, bo utraci swoje najcenniejsze zalety.

Obok dobrego montażu trzeba przemyśleć usytuowanie okien w projekcie domu. Gdy zależy nam na pełnym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien oraz pobierania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. Dzięki temu unikniemy przegrzania oraz potrzeby instalacji kolejnej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Komentarze są wyłączone.