Okna Toruń montaż

Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Klimatyzacja i rekuperacja instalacja w Toruniu
1 września, 2020
Klimatyzacja bydgoszcz - Klimatyzatory domowe montaż serwis
Klimatyzatory Bydgoszcz
2 września, 2020
Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń

Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń

Czym są okna pasywne?

Kluczową zaletą budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, która wspomaga minimalizowanie kosztów ogrzewania. Tym wśród najistotniejszych elementów wpływających na skuteczność takiego typu budownictwa jest wykorzystanie okien pasywnych. Co je wyróżnia od zwykłych okien? Pasywność charakteryzuje się w głównej mierze wysoką termoizolacyjnością. Dobre parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych zazwyczaj nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość wykazuje ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja termiczna. Głębokość większości okien energooszczędnych mieści się w zakresie 88-120mm, a z kolei ich pakiety szybowe przeważnie są trzyszybowymi pakietami. Dla uwydatnienia efektu w energooszczędnym budownictwie pasywnym używania jest też pianka PUR (poliuretanowa o takich samych właściwościach termicznej izolacji. Jeżeli chodzi o konstrukcję ram pasywnych okien, przeważnie spotykane są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Podział okien pasywnych

Szczególną popularnością w budownictwie pasywnym wciąż cieszą się okna pasywne PCV. Tego typu okna są kupowane z uwagi na łatwy i szybki montaż, bezproblemowe czyszczenie oraz całkiem niską cenę. Aby okna z PCV stały się pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Wśród nich jest to wymóg sześciu wewnętrznych komór oraz zastosowanie specjalnych uszczelek, jakie bronią przed utratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest w przypadku pasywnych okien drewnianych. Drewniane okna są z reguły kupowane z uwagi na elegancję i estetykę. Z reguły, by były pasywne posiadają pakiet trzyszybowy z 2 komorami. Następnym typem pasywnych okien są okna aluminiowe. Podobnie jak w przypadku pasywnych okien drewnianych i PCV muszą spełniać odpowiednie wymogi, ale ich bazową zaletą jest możliwość produkcji w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą dobre właściwości termicznej izolacji, z tego powodu niezbyt często wykorzystuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej zakupić drewniano-aluminiowe okna, jakie łączą w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego typu oknach ramy robione są z drewna w złączeniu z z okuciem z aluminium. W tego typu okanch, drewno można wymienić na PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Rozmawiając o oknach pasywnych przeważnie kierujemy uwagę na ich możliwość izolacji termicznej. Niska utrata ciepła jest widoczną zaletą pod względem do środków pieniężnych przekazywanych na zachowanie optymalnej temperatury w środku domu. Minimalne straty cieplne gwarantują pomniejszenie wykorzystania systemów cieplnych w zimie oraz klimatyzacji w czasie lata. Dzięki użyciu pasywnych okien mniej zapłacimy za docieplenie domu lub wychładzanie powietrza podczas upałów. To sprawia, że o ile koszt związany z założeniem pasywnych okien będzie wyższy z zestawieniu do zwykłych okien, oszczędności pochodzące z dobrej izolacji termicznej oddadzą nam poniesione koszty. Poza termiczną izolacją należy dodać też o zadowalającej izolacji akustycznej. Odpowiednio wstawione okna pasywne niezwykle efektywnie izolują nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Wielką zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Odporność na promienie słoneczne oraz opady, zapewnia nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń oraz ochronę przed zawilgoceniem oraz pojawieniem się pleśni i grzybów. Dobrze zwrócić również uwagę na zalety płynące z budowy pasywnych okien. Za sprawa swojej budowy są mało podatne na stłuczenia, jednak wzmocnione okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę kupując okna pasywne?

Rzecz jasna w kwestii nabycia pasywnych okien, najważniejsze są najlepsze parametry oraz certyfikaty gwarantujące jakość danego okna. Najlepiej sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, szerokość ramy oraz materiał, z którego zostanie ono wykonane. Warto też pomyśleć nad dopasowaniem uszczelek i okien, jakie mają duży wpływ na termiczną izolację oraz bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też skuteczną wentylację. W ten sposób zdobędziemy dopływ świeżego powietrza oraz nie doprowadzimy do utraty ciepła.

Najistotniejszym aspektem jest właściwie montaż okna. Bezwartościowe będą wybitne parametry okna pasywnego, wysokiej jakości materiały oraz okucia antywłamaniowe, gdy okno nie zostanie wstawione w odpowiedni sposób. Warto w tym wypadku rozważyć zaangażować profesjonalistę, który wykona pracę rzetelnie. Zły montaż skutkuje powstawaniem mostków termicznych, przez które będziemy tracić ciepło. To w znacząco zniży działanie okna pasywnego, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, bo zatraci swoje najcenniejsze właściwości.

Obok prawidłowego montażu należy przemyśleć usytuowanie okien tworząc projekt domu. Gdy zależy nam na optymalnym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien oraz pobierania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. W ten sposób uchronimy się od przegrzania oraz konieczności instalacji dodatkowej osłony przed nasłonecznieniem.

Okna PCV Toruń

Komentarze są wyłączone.