Okna energooszczędne

Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Optymalizacja i pozycjonowanie wizytówek w mapach Google
11 września, 2020
Kostka brukowa toruń uslugi brukarskie - beton dekoracyjny
Układanie kostki Toruń
15 września, 2020
Okna energooszczędne Toruń okna pasywne

Okna energooszczędne Toruń okna pasywne

Najważniejszą zaletą budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, która umożliwia redukowanie kosztów ogrzewania. Jednym wśród najistotniejszych elementów oddziałujących na skuteczność tego rodzaju budownictwa jest użycie okien pasywnych. Co je wyróżnia od zwykłych okien? Pasywność cechuje się przeważnie skuteczną termiczną izolacją. Dobre parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych z reguły mieści się w 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość wykazuje ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja. Głębokość większości okien pasywnych wlicza się w zakresie 88-120mm, a ich pakiety szybowe z reguły są trzyszybowymi pakietami. Dla lepszego rezultatu w energooszczędnym pasywnym budownictwie stosowana jest także pianka poliuretanowa (PUR) o takich samych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o budowę ram okien pasywnych, zazwyczaj to są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Podział okien pasywnych

Wielką popularnością w pasywnym budownictwie wciąż zyskują okna pasywne PCV. Takiego rodzaju okna są kupowane z uwagi na prosty montaż, bezproblemowe czyszczenie oraz dość niewielki koszt. Aby okna PCV były ocenione jako pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Na przydkład jest to wymóg 6 wewnętrznych komór oraz aplikacja potrzebnych uszczelek, które zabezpieczają przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest przy zastosowaniu okien pasywnych z drewna. Okna drewniane są najczęściej kupowane z uwagi na elegancję i estetykę. Najczęściej, aby stały się pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Kolejnym typem okien pasywnych są okna aluminiowe. Tak samo jak w zastosowaniu okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na określone wytyczne, ale ich podstawową zaletą jest zdolność produkcji w wybranych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą korzystne właściwości termoizolacyjne, z uwagi na to mniej stosuje się je w domach i budowlach mieszkalnych. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien , lepiej nabyć okna drewniano-aluminiowe, które łączą w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W tego rodzaju oknach pasywnych ramy wykonane są z drewna w połączeniu z aluminiowym okuciem. W takich łączonych oknach, drewno można zastąpić także PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Mówiąc o pasywnych oknach zwykle kierujemy uwagę na ich zaletę izolacji termicznej. Niska strata ciepła jest widoczną zaletą w zestawieniu do środków pieniężnych przekazywanych na utrzymanie najlepszej temperatury wewnątrz domu. Niewielkie straty cieplne gwarantują zmniejszenie wykorzystania systemów cieplnych w czasie zimy oraz klimatyzacji w trakcie lata. Za sprawą zastosowania okien pasywnych poniesiemy mniejsze koszty za docieplenie wnętrza albo wychładzanie powietrza w ciągu upałów. To oznacza, że o ile koszt związany z montażem okien pasywnych okaże się większy z zestawieniu do zwykłych okien, zyski wynikające z dobrej izolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją cieplną należy dodać również o dobrej izolacji akustycznej. Dobrze zamontowane okna pasywne efektywnie odgradzają nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Dodatkową zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Odporność na promienie UV oraz opady, gwarantuje nam optymalną temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń oraz ochronę przed wilgocią i rozwojem pleśni i grzybów. Warto zwrócić również uwagę na korzyści wynikające z konstrukcji okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są odporne na stłuczenia, jednak porządnie wykonane okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć decydując się na okna pasywne?

W kwestii zakupu okien pasywnych, najistotniejsze są odpowiednie parametry oraz certyfikaty poświadczające klasę danego okna. Należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość szyb i komór, szerokość ramy i materiał, z którego będzie ono stworzone. Warto również zastanowić się nad dopasowaniem uszczelek i okien, które mają spory wpływ na termiczną izolację oraz bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też poprawną wentylację. W ten sposób zyskamy dopływ świeżego powietrza i jednocześnie nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najważniejszym elementem jest właściwie montaż okna. Na nic zdadzą nam się wybitne parametry pasywnego okna, najlepsze materiały i antywłamaniowe okucia, gdy okno nie będzie wstawione w poprawny sposób. Warto w tym kierunku przemyśleć zaangażować profesjonalistę, jaki przeprowadzi montaż starannie. Niewłaściwy montaż prowadzi do pojawiania się mostków termicznych, przez które będzie uciekało ciepło. To w znacznym stopniu obniży wydajność pasywnego okna, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, bo zatraci swoje najcenniejsze zalety.

Obok prawidłowego montażu należy rozplanować usytuowanie okien na etapie projektu domu. Kiedy zależy nam na całkowitym zastosowaniu właściwości okien pasywnych i pobierania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. Dzięki temu unikniemy przegrzania i potrzeby instalacji dodatkowej ochrony przed nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl

Komentarze są wyłączone.