Okna energooszczędne Toruń

Izolacja termiczna dachów i poddaszy ocieplanie pianką lub wełną
Izolacja termiczna dachu i poddasza
17 września, 2020
E-sklep założony przez WooCommerce
17 września, 2020

Okna energooszczędne Toruń

Okna pasywne

Kluczową korzyścią budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, która umożliwia minimalizowanie kosztów ogrzewania. Tym z najbardziej znaczących elementów oddziałujących na efektywność takiego typu budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. Czym różnią się one od zwykłych okien? Pasywność charakteryzuje się w głównej mierze skuteczną termoizolacyjnością. Dobre parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych z reguły mieści się w 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość określa ten współczynnik tym efektywniejsza termiczna izolacja. Głębokość okien energooszczędnych wynosi ok. 88-120mm, a z kolei ich szybowe pakiety z reguły są trzyszybowymi pakietami. Dla lepszego efektu w pasywnym budownictwie stosowana jest także pianka PUR (poliuretanowa o podobnych właściwościach termoizolacyjnych. Jeżeli chodzi o strukturę profili pasywnych okien, przeważnie spotykane są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Jakie są typy okien pasywnych?

Zdecydowanie największą popularnością w pasywnym budownictwie nadal cieszą się okna pasywne PCV. Takiego typu okna są kupowane ze względu na łatwy i szybki montaż, bezproblemowe czyszczenie i dość niewielki koszt. Żeby jednak okna PCV były pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Na przykład jest to wymóg 6 wewnętrznych komór i zamieszczenia potrzebnych uszczelek, jakie chronią przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Podobnie jest w przypadku pasywnych okien z drewna. Okna drewniane są zwykle kupowane ze względu na elegancję i estetykę. Najczęściej, żeby były pasywne posiadają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Następnym typem pasywnych okien są okna aluminiowe. Tak samo jak w przypadku pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą spełniać określone wymogi, ale ich główną zaletą jest możliwość produkcji w wybranych kształtach. W zamian za to mają mniej korzystne właściwości izolacji termicznej, z tego względu mniej stosuje się je w domach i mieszkalnych budowlach. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto nabyć drewniano-aluminiowe okna, jakie zawierają w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego typu pasywnych oknach ramy przygotowywane są z drewna w połączeniu z z okuciem z aluminium. W takich łączonych oknach, drewno da się zastąpić także PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Mówiąc o pasywnych oknach zawsze zwracamy uwagę na ich możliwość izolacji termicznej. Minimalna strata ciepła jest dużą zaletą w porównaniu do do kosztów przekazywanych na zachowanie najlepszej temperatury wewnątrz mieszkania. Niewielkie straty cieplne gwarantują pomniejszenie eksploatacji systemów cieplnych w trakcie zimy i klimatyzacji w lecie. Za sprawą zastosowania pasywnych okien mniej zapłacimy za dogrzanie wnętrza lub ochłodzenie powietrza w trakcie upałów. To sprawia, że o ile koszt łączący się z założeniem pasywnych okien okaże się wyższy niż w przypadku zwykłych okien, oszczędności wynikające z wysokiej izolacji zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją termiczną należy wspomnieć też o zadowalającej izolacji akustycznej. Odpowiednio wstawione okna pasywne niezwykle efektywnie odcinają nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Inną zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie słoneczne i opady, zapewnia nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń i ochronę przed zawilgoceniem i powstawaniem pleśni i grzybów. Warto wskazać na zalety wynikające z konstrukcji pasywnych okien. Za sprawa swojej budowy są odporne na rozbicie, jednak porządnie wykonane okucia zapobiegają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić nabywając okna pasywne?

W kwestii zakupu pasywnych okien, najistotniejsze są właściwe parametry i certyfikaty gwarantujące klasę danego okna. Powinno się zobaczyć współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, obszerność ramy oraz tworzywo, z jakiego zostanie ono wykonane. Warto też zastanowić się nad doborem okuć i uszczelek, jakie mają szczególny wpływ na termiczną izolację i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też poprawną wentylację. Dzięki temu zdobędziemy dopływ czystego powietrza i nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym wyznacznikiem jest w dużej mierze montaż okna. Nic nie znaczące będą wybitne parametry okna pasywnego, najlepsze materiały i okucia antywłamaniowe, kiedy okno nie zostanie wstawione we właściwy sposób. Warto w tym kierunku przemyśleć skorzystanie z usług fachowca, jaki przeprowadzi montaż starannie. Nieprawidłowy montaż prowadzi do pojawiania się termicznych mostków, którymi będziemy tracić ciepło. To w znacząco obniży wartość okna pasywnego, w wyniku czego przestanie być już ono pasywne, ponieważ straci swoje najcenniejsze właściwości.

Tuż obok prawidłowego montażu należy przemyśleć usytuowanie okien w projekcie domu. Kiedy zależy nam na optymalnym zastosowaniu właściwości pasywnych okien i czerpania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony północnej lub południowej jest najlepsze. Dzięki temu uchronimy się od przegrzania i konieczności instalacji kolejnej ochrony przed nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Komentarze są wyłączone.