Ocieplanie natryskowe poddasza pianką PUR

Kubki termiczne idealny dla każdego
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe
Turystyczny termos – jaki najlepszy oraz jak go wybrać
29 sierpnia, 2020
Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Ocieplanie natryskowe pianką PUR

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową stało się wykorzystywane, dlatego że ma wspaniałe parametry termoizolacyjne. Współcześnie uznawana jest za jeden z najlepszych materiałów używanych do ocieplania , z uwagi na to co raz chętniej pojawia się w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Dużą wartością, wobec której prześciga pozostałe materiały termoizolacyjne jest technika aplikacji. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach poprzez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dopasowuje się do powierzchni, co sprawia, że ściśle przylega oraz kształtuje się w zgięciach oraz zakamarkach. Inne materiały termoizolacyjne należy skracać oraz dopasowywać, z powodu czego ryzykujemy powstawanie termicznych mostów oraz zmniejszenie izolacyjnych właściwości. Dobrze rozpylona pianka PUR posłuży na długie lata, dlatego że mimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Dostępne są dwie odmiany pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Obie różnią się od siebie budową oraz atrybutami, z uwagi na co nadają się do ocieplania innych części budynku. Pianka otwartokomórkowa PUR używana jest przede wszystkim do ocieplania natryskowego poddasza, dachów oraz powierzchni wewnętrznych. Doskonale sprawdzi się także do izolacji belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Tymczasem  zamkniętokomórkowa pianka PUR najkorzystniejsza jest do izolacji powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Taki rodzaj pianki PUR da się też umieścić na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach albo na przykład na stropach nad zimnymi pokojami

Co więcej piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Dlatego bez trudu można natryskiem ocieplać różne, odpowiednio przyszykowane powierzchnie, dla przykładu drewno lub metalowe elementy, a nawet blachę. Wskazane, aby przed ociepleniem przestrzeń została wolna od brudu, pyłu i kurzu oraz sucha.  Tą metodą osiągamy przyczepność, dzięki której pianka PUR zachowa się na swoim miejscu. Aplikację pianki PUR najlepiej zostawić fachowcom. Żeby przeprowadzić to poprawnie niezbędne są sprzyjające warunki, np. optymalna wilgoć i temperatura powietrza. Co więcej pianka PUR musi zostać ułożona równo.

Pianka PUR – dane techniczne

Kategoryzacja na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę motywuje rozbieżność parametrów i właściwości. Otwartokomórkowa pianka PUR ma gąbczastą budowę, co sprawia, że jest niezwykle elastyczna. Pianka PUR po wyschnięciu staje się półsztywna oraz stanowi bardzo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz nie najlepiej chroni przed wilgocią. Co więcej pianka otwarokomórkowa PUR ma małą masę (około 8-10 kg/m3), dzięki czemu w żadnym stopniu nie nadwyręża konstrukcji budynku. Pod względem grubości nakładanej warstwy mniej więcej pojedyncza warstwa nie powinna być większa 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma niewielki wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest praktycznie hydrofobowa. Z tego względu często używa się ją do izolacji fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po zastygnięciu staje się sztywna, co sprawia, że łatwiej ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR trzeba wiedzieć o jeszcze dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na promienie słoneczne, dlatego potrzebna będzie uzupełniająca osłona. Co ważne według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, czyli jest to surowiec łatwopalny, samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych plusów pianki PUR należy jej prosta oraz szybka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu objętości oraz dostosowanie się do załamań i zakamarków, eliminuje ryzyko stworzenia mostków termicznych. Co więcej natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zabiera znacznej ilości czasu. W porównaniu do innych surowców izolacji termicznej to najszybsza metoda ogrzania budynku. Pianka szybko się układa oraz ekspresowo utwardza, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Dodatkowo jest mocno przyczepna, z uwagi na co utrzymuje się na różnych powierzchniach, a z upływem czasu nie gubi przyczepności czy swoich właściwości. Nie ubija się, nie gubi objętości, co oznacza, że się nie deformuje. Bardzo istotne jest także to, że po poprawnej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie emituje żadnych substancji szkodliwych czy pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje bardzo dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wychodzą w głównej mierze z jej właściwości. Za wadę możemy przyjąć małą odporność na promienie słoneczne, co dodaje nam następnych kosztów związanych z ochroną przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR uznajmeny jej palność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej palna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w klasie E, czyli pali się, ale jest samogasnąca. Też w tym przypadku da się zastosować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę w razie pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest niepoprawny natrysk, niewłaściwe przetworzenie pianki albo nałożenie zbyt chudych warstw izolacyjnych. Dlatego też do natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

Ocieplanie pianką Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.