Ocieplanie natryskowe domu pianą PUR

Sprzątanie biur i zakładów pracy
28 września, 2020
Auta dostawcze w serwisie
3 października, 2020

Ocieplanie natryskowe domu pianą PUR

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową okazało się wykorzystywane, dlatego że ma świetne parametry termoizolacyjne. Współcześnie oceniana jest jako jeden z najlepszych pośród surowców stosowanych do ocieplania budynków, dzięki czemu co raz chętniej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Główną zaletą, według której prześciga inne materiały termoizolacyjne jest sposób nakładania. Pianę PUR natryskuje się po przestrzeni poprzez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dopasowuje się do przestrzeni, dzięki czemu doskonale przywiera i układa się w załamaniach i w kątach. Inne materiały termoizolacyjne należy docinać i układać, a z tej przyczyny ryzykujemy powstawanie mostków termicznych i ograniczenie właściwości izolacyjnych. Dobrze nałożona pianka PUR posłuży na lata, ponieważ mimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Są dwa typy pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Obie różnią się od siebie konstrukcją i cechami, co sprawia, że pasują do ocieplania odrębnych elementów budynku. Pianka otwarto-komórkowa wykorzystywana jest zazwyczaj do ocieplania natryskowego poddasza, dachów i wnętrz. Doskonale sprawdzi się również do izolacji stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Natomiast  zamknięto-komórkowa pianka przeznaczona jest do izolacji powierzchni zewnętrznych, podłóg i fundamentów. Taki rodzaj pianki PUR da się też rozłożyć na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach albo np. na stropach nad nieogrzewanymi pokojami

Warto dodać, że piankę PUR cechuje doskonała przyczepność. Z uwagi na to bez trudu można wykonać natrysk na różne, odpowiednio przyszykowane powierzchnie, np. drewno i metalowe elementy, a nawet blachę. Wymagane, by przed natryskiem powierzchnia były wolna od brudu, kurzu i pyłu oraz osuszona.  Tą techniką gwarantujemy świetną przyczepność, dzięki której pianka PUR pozostanie na wybranym miejscu. Aplikację pianki PUR najbezpieczniej zostawić profesjonalistom. By przeprowadzić natrysk zgodnie ze wskazaniami niezbędne są sprzyjające warunki, np. optymalna temperatura i wilgoć powietrza. Co więcej pianka musi zostać rozprowadzona równo.

Pianka PUR – dane techniczne

Rozdzielenie na otwarto-komórkową i zamknięto-komórkową piankę PUR uzasadnia różnica parametrów i właściwości. Otwarto-komórkowa pianka PUR ma porowatą budowę, dzięki czemu jest mocno sprężysta. Pianka ta po wyschnięciu jest półsztywna i robi za bardzo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, lecz słabo chroni przed wodą. Co więcej pianka otwarto-komórkowa ma niewielką wagę (ok. 8-10 kg/m3), dlatego zupełnie nie obciąża konstrukcji domu. Pod względem grubości natryskiwanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie powinna przewyższać 30 mm.

Zamknięto-komórkowa pianka PUR ma niewielki współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest wysoko hydrofobowa. Dlatego często wykorzystuje się ją do izolacji termicznej fundamentów. Nie jest niestety paro-przepuszczalna, a poza tym po zastygnięciu staje się sztywna, dlatego łatwiej ją zniszczyć.

Kupując piankę PUR należy pamiętać o jeszcze dwóch istotnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na działanie promieni UV, więc konieczna będzie specjalna ochrona. Co ważne według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, więc jest to materiał łatwopalny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych zalet pianki PUR należy jej łatwa i szybka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu przestrzeni i dostosowanie się do zakamarków i załamań, neutralizuje ryzyko utworzenia się mostków termicznych. Dodatkowo natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zajmuje dużej ilości czasu. W porównaniu do pozostałych tworzyw termicznej izolacji to najszybszy sposób ogrzania domu. Pianka bez trudu się układa i ekspresowo twardnieje, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Dodatkowo jest bardzo przyczepna, więc utrzymuje się na różnych powierzchniach, a z biegiem lat nie gubi przyczepności i właściwości. Nie spłaszcza się, nie gubi obszerności, dzięki czemu się nie odkształca. Bardzo istotne jest również to, że po poprawnej aplikacji  takiego ocieplenia natryskowego, nie emituje żadnych substancji szkodliwych i pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą przede wszystkim z jej parametrów. Za minus możemy uznać słabą odporność na promienie UV, co dodaje nam kolejnych kosztów połączonych z ochroną przed UV. Inną wadą pianki PUR uznajmey jej łatwopalność. W zależności od składników, może być bardziej lub mniej łatwopalna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w kategorii E, czyli pali się, ale jest samogasnąca. Również w tej sytuacji da się zastosować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę w czasie pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest niepoprawny natrysk, złe utworzenie pianki lub zaaplikowanie za cienkich warstw izolacyjnych. Z uwagi na to w celu ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

http://www.eliterm.pl/ile-to-kosztuje-ocieplanie-pianka-pur-cena/

Komentarze są wyłączone.