Nieruchomości Toruń – Dom na sprzedaż

sklepy internetowe toruń -tworzenie sklepów woo commerce
Sklep internetowy czy można zrobić samemu
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza
Projekt ogrodu – Toruń Bydgoszcz
30 sierpnia, 2020
mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Kupno domu dla większości jest spełnieniem najgłębszych marzeń. Po latach wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam trawnik, na którym będziemy mogli zagrać z dziećmi w piłkę. Wieczorami przeglądamy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym nawale znaleźć tę,która w pełni nas zadowoli i nie będzie wiązała się dodatkowymi kosztami? Kilka spraw należy bardzo dokładnie przemyśleć.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego powinno się zacząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeśli Twoja rodzina jest wielopokoleniowa, dom mający około siedemdziesięciu m² będzie zbyt mały i odczujecie brak miejsca. Przemyśleć należy też sprawę miejsc garażowych. W obecnych czasach jedno stanowisko często okazuje się niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy powiększenie istniejącego już garażu. Rozpatrzyć trzeba też rozmiar działki. Za duża może być trudna do utrzymania. Niewielka będzie ograniczać, a nie po to decydujemy się na dom. Wstępnie należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie wszystkim pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej cichego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – związane jest to jednak z dłuższym czasem dojazdu do pracy.

Stare kontra nowe

Zarówno decyzja zakupu nowego domu, jak i używanego, ma swoje wady i zalety. Możemy sami zabrać się za wybudowanie lub kupić nieużywany dom od pośrednika. dom pozwala nam zrealizować konkretne wizje związane z zastosowaną technologią, a jednocześnie dochodzi poczucie komfortu. Używany dom także ma swoje plusy. Najczęściej znajduje się on w zagospodarowanym już sąsiedztwie. Pozwala to dogłębnie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy stacji paliw. Zabytkowe, domy posiadają swój czar i urokliwe pomieszczenia. Najczęściej bywa tak, że wyremontowanie takiego budynku pochłonie spore sumy.

Więcej o lokalizacji

Położenie jest pierwszorzędne. Dom zawsze ma sąsiedztwo. Kluczowa jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy do kogo ona należy, czy jest publiczna. Wszystkie niejasności mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spięcia. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Lokalizacja wpływa na koszt. Kwestię tę można omówić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie Torunia są znacznie droższe niż te, które znajdują się poza administracyjnymi granicami. Wystarczy skonfrontować koszt działki na Stawkach czy w Czerniewicach i podobną nieruchomość w Kopaninie, czy Małej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to naprawdę istotne sumy i w takim przypadku należy przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Stan prawny

Jest to najistotniejsza rzecz do zweryfikowania. Jako pierwsze trzeba przeanalizować, czy nieruchomość nie jest obciążona długami. Dane znajdziemy w dziale 4. księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Warto przeanalizować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Dokładniejsze przeczytanie akt przed zakupem, to mniej problemów prawnych w przyszłości. Na uwadze należy mieć też to że każdy budynek musi być odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

Stan techniczny

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo dokładnie zbadać, jaki jest jego stan techniczny. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny musi ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie powinno się na tym oszczędzać albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najniebezpieczniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one oznaczać wadę fundamentów. Kolejną kwestią o której trzeba pamiętać to wilgoć i grzyb. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga profesjonalnych preparatów i dużo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu spośród nas kluczowa jest też kwestia grzania w budynku. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad innymi formami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Jeżeli decydujemy się na używany dom, to warto sprawdzić, czy jest on ocieplony.

Zakup domu to najważniejsza życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo może okazać się, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo starannie trzeba przyglądać się wszelkim papierom związanym z budynkiem. W przypadku używanego domu trzeba koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na fachowcach.

Mieszkania na wynajem Toruń

Komentarze są wyłączone.