Nawierzchnia na podjazd – kostka brukowa

Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej
29 sierpnia, 2020
Piwo kraftowe - Maszyny rozlewnicze do piwa - minibrowary
Browar kraftowy – jak warzyć piwo
30 sierpnia, 2020

Nawierzchnia na podjazd – kostka brukowa

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Z czego wykonać nawierzchnię na podjazd?

Bazą porządnego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, które będzie służyło przez wiele lat. Ciężar wywołany stałym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była trwała i nie zepsuła się zbyt szybko. Żeby powstał solidny podjazd potrzeba nie tylko odpowiedniego przystosowania to znaczy podbudowy, by uniknąć zapadania się, ale też najlepszych surowców do stworzenia podjazdu. Pośród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, wykonane z kamienia, kostki brukowej oraz z betonu dekoracyjnego. Która nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, ze względu na to przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z popularniejszych i niedrogich surowców, z jakich rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zawdzięcza nie tylko dzięki niskiej cenie, ale także dostępnością, wielobarwnością, a także wielokształtnością. Z uwagi na te cechy możemy wykonać estetyczny podjazd, który okaże się zarówno funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dopasowanie formy znacznie ułatwia rozmieszczenie kostki zgodnie z budową terenu. Natomiast całkowita dostępność w sumie w większości sklepów prowadzących sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie trzeba przejmować się dostawami lub dodatkowym kupnem, w chwili, kiedy zabrakło kostek. Cenę kostki brukowej też można dostosować do swojego portfela ze względu na dostępną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest niezwykle wytrzymała na warunki pogodowe, wahania temperatury i duży nacisk pojazdów, a także jest prosta w myciu.

Warto jednak wiedzieć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również swoje wady. Największą niekorzyść wynika z pogody. Z uwagi na deszcze i śniegi czy przesadne nasłonecznienie kostka brukowa może z wiekiem zmieniac kolor, przez co gubi swoją estetykę. Bywa tak, że nieplanowane rośliny jak porosty i chwasty wybijają się między szczelinami i rosną, niekorzystnie wpływając na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może zabierać sporo czasu. Ponadto, żeby podjazd z kostki brukowej sprawdzał się musi być położony w poprawny sposób, co często naraża nas na koszt zatrudnienia do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Stworzenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz wykonany podjazd z kamienia pozostanie na miejscu przez wiele czasu. Ponadto zawdzięczając to zwyczajnym kolorom kamienia, stworzony z niego podjazd uzyska charakterystycznego wyglądu, który w ciekawy sposób podkreśli wygląd samego domu i ogrodu. Zazwyczaj podjazdy z kamienia są brane za bardzo eleganckie. Ważnym elementem jest również naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom dobrze przepuszcza wodę. Dlatego osiągamy dodatkową zaletę, w postaci braku zbierającej się na wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, lepiej pamiętać, że znaczącą rolę ma tutaj ułożenie, by podjazd był trwały i by pełnił swoje funkcje przez wiele lat. Powinno się unikać tworzenia dużych dziur między nimi, z uwag na to lepiej rozmieścić je jak najbliżej jeden przy drugim, a szczeliny zalać mieszanką piasku i cementu. Źle rozłożony kamień nie utrzyma swojej funkcji odprowadzania wody, co prowadzi do odkładania się kałuż i zastoin. Oprócz tego naturalna nierówność kamienia powoduje, że ciężko utrzymać ich czystość taki podjazd, a zimą ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton powstaje dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy wykorzystaniu form lub stempli. Dzięki tej właściwości da się osiągnąć bardzo ładne kształty i wzory, a także specjalne faktury, które bez problemu można dostosować do wyglądu ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość wykonania bardzo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że współczesne techniki produkcji pozwalają też na nadanie koloru betonu. Powdstawową zaletą betonu dekoracyjnego jest jego solidność oraz wytrzymałość na ścieranie oraz warunki atmosferyczne. Bez trudu da się utrzymać go w porządku, jednak w po zastosowaniu dekoracji, konieczna będzie pielęgnacja, by beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Zarówno kostka brukowa, kamień oraz beton mają swoje wady i zalety. Decydując o zakupie materiału najlepiej kierować się przede wszystkim wytrzymałością, funkcjonalnością oraz estetyką. Patrząc na to, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego najlepiej uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których ważna jest łatwość czyszczenia. Natomiast jeżeli zależy nam na wysokiej estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej dobrym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu prezentowała się bardzo dobrze, trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, dlatego że bez niego żaden z tych materiałów nie spełni swojej roli w 100 procentach.

kostka brukowa Toruń

Komentarze są wyłączone.