Natryskowe ocieplanie domu pianką PUR

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Kostka brukowa na podjeździe
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Okna w budownictwie pasywnym
1 września, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe

ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR okazało się stosowane, dlatego że ma bardzo dobre parametry termoizolacyjne. Współcześnie oceniana jest jako jeden z najlepszych pośród tworzyw wykorzystywanych do ocieplania budynków, z uwagi na to co raz chętniej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Podstawową wartością, według której prześciga inne materiały termoizolacyjne jest technika nakładania. Pianę PUR natryskuje się po powierzchniach poprzez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dopasowuje swoją objętość do powierzchni, co sprawia, że dobrze przywiera i układa się w zgięciach i w kątach. Pozostałe materiały termoizolacyjne trzeba docinać i układać, czym ryzykujemy pojawienie się termicznych mostów i obniżenie izolacyjnych właściwości. Odpowiednio rozpylona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na długie lata, dlatego że mimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Znane są dwie wersje pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Różnią się od siebie budową i cechami, co sprawia, że pasują do ocieplania innych części budynku. Pianka otwartokomórkowa PUR wykorzystywana jest zazwyczaj do ocieplania natryskowego poddasza, dachów i wewnętrznych powierzchni. Doskonale nadaje się także do natryskowego ocieplenia belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  pianka zamkniętokomórkowa PUR najkorzystniejsza jest do ocieplania natryskowego powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Ten rodzaj pianki PUR można również zaaplikować na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych albo na przykład na stropach nad nieogrzewanymi wnętrzami

Ponadto piankę PUR cechuje doskonała przyczepność. Z uwagi na to bez trudu można ocieplać natryskiem różne, odpowiednio przyszykowane powierzchnie, takie jak drewno czy elementy metalowe, a nawet blachę. Lepiej, żeby przed natryskiem przestrzeń były pozbawiona brudu, pyłu i kurzu oraz osuszona.  Tą metodą gwarantujemy świetną przyczepność, co sprawi, że pianka PUR będzie się trzymać na wyznaczonym miejscu. Położenie pianki PUR powinniśmy zostawić zajmującym się tym firmom. By wykonać to zgodnie ze wskazaniami niezbędne są odpowiednie warunki, takie jak temperatura i wilgoć powietrza. Co więcej pianka PUR musi zostać ułożona równomiernie.

Pianka PUR – informacje techniczne

Kategoryzacja na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę uzasadnia rozbieżność parametrów i właściwości. Otwartokomórkowa pianka PUR ma porowatą strukturę, co sprawia, że jest niezwykle sprężysta. Pianka ta po stężeniu staje się półsztywna i robi za bardzo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale niezbyt chroni przed wilgocią. Co więcej otwartokomórkowa pianka PUR ma niską wagę (około 8-10 kg/m3), więc nie obciąża konstrukcji budynku. Co do grubości natryskiwanej warstwy przyjmuje się, że pojedyncza warstwa nie powinna przewyższać 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma bardzo niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest wysoko wodoodporna. Dlatego też często stosuje się ją do ocieplania fundamentów. Niestety nie jest paroprzepuszczalna, a poza tym po wyschnięciu robi się sztywna, co sprawia, że nietrudno ją uszkodzić.

Decydując się na piankę PUR trzeba wiedzieć o jeszcze innych ważnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na działanie promieni UV, więc niezbędna będzie specjalna osłona. Ponadto w kwestii łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec łatwopalny, samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych zalet pianki PUR wlicza się jej łatwa i szybka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej przestrzeni i dostosowanie się do zakamarków i załamań, usuwa ryzyko pojawienia się termicznych mostków. Dodatkowo natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zabiera dużej ilości czasu. W porównaniu do innych surowców termoizolacyjnych to najszybszy sposób ogrzania budynku. Pianka bez trudu się układa i ekspresowo twardnieje, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Dodatkowo jest bardzo przyczepna, dlatego nie spada na wielu materiałach, a z biegiem czasu nie traci przyczepności i swoich właściwości. Nie zmniejsza się, nie traci obszerności, co sprawia, że się nie odkształca. Szczególnie istotne jest także to, że po poprawnej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie emituje substancji szkodliwych i pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje całkiem dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają głównie z jej parametrów. Za wadę możemy uznać niską wytrzymałość na promienie słoneczne, co prowadzi do dodatkowych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed UV. Kolejną wadą pianki PUR jest  jej palność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej palna, ale według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w klasie E, a więc pali się, ale jest samo gasnąca. Także w tej sytuacji można zamontować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę podczas pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest niepoprawny natrysk, niewłaściwe przetworzenie pianki albo położenie zbyt małych warstw izolacyjnych. Dlatego też w celu ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

Ocieplanie pianką Toruń

 

Komentarze są wyłączone.