Kostka brukowa na podjeździe

Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty
Implanty Bydgoszcz
31 sierpnia, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Natryskowe ocieplanie domu pianką PUR
1 września, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

Kostka brukowa, kamień czy beton – najlepsza nawierzchnia na podjazd?

Bazą dobrego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie będzie służyło przez wiele lat. Obciążenie wywołane ciągłym użytkiem wymaga by nawierzchnia była trwała oraz nie zniszczała zbyt szybko. By powstał solidny podjazd potrzeba zarówno właściwego przygotowania to znaczy podbudowy, żeby nie dopuścić do osuwania się, ale także najwyższej jakości materiałów do stworzenia podjazdu. Wśród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, wykonane z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, więc przed zakupem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z bardziej znanych oraz niedrogich materiałów, z jakich rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zdobyła nie tylko dzięki cenie, ale również dostępnością, wielobarwnością, a także wielokształtnością. Za sprawą tych cech możemy zbudować estetyczny podjazd, jaki stanie się zarówno funkcjonalny, jak i elegancki. Dopasowanie kształtu zdecydowanie usprawnia rozmieszczenie kostki zgodnie z budową terenu. Z kolei całkowita dostępność w praktycznie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie musimy przejmować się dodatkowym zakupem lub dostawą, w chwili, kiedy konieczne było dokupienie kostek. Koszt kostki brukowej także można dopasować do swoich możliwości finansowych mając na uwadze dostępną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest bardzo wytrzymała na warunki pogodowe, zmienne temperatury oraz wysoki nacisk pojazdów, a także jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Warto jednak dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też swoje wady. Podstawową niekorzyść pochodzi z pogody. Z uwagi na opady lub nadmierne promienie słoneczne kostka brukowa może z wiekiem zmieniać kolor, dlatego traci swoją estetykę. Niekiedy jest tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty wybijają się pomiędzy szczelinami oraz rosną, ujmująco oddziałując na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może pochłaniać sporo czasu. Ponadto, żeby podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi zostać położony w poprawny sposób, co często wpływa na koszt zatrudnienia do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Ukończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie przede wszystkim wytrzymałością. Raz wykonany podjazd z kamienia pozostanie na miejscu przez wiele lat. Ponadto dzięki zwyczajnym barwom kamienia, stworzony z niego podjazd uzyska charakterystycznego wyglądu, jaki w interesujący sposób podkreśli wygląd ogrodu i samego domu. Zazwyczaj podjazdy z kamienia są uznawane za wyjątkowo eleganckie. Istotnym elementem jest też naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom dobrze przepuszcza wodę. Ta metodą zyskujemy dodatkowy plus, czyli brak zbierającej się na powierzchni wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, warto wiedzieć, że główną rolę odgrywa tutaj ułożenie, żeby podjazd stał się wytrzymały oraz żeby pełnił swoje funkcje przez lata. Należy unikać zostawiania obszernych dziur między nimi, z uwag na to należy rozłożyć je jak najbliżej jeden obok drugiego, a przerwy wypełnić mieszanką piasku i cementu. Źle rozmieszczony kamień nie utrzyma swojej zalety odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się zastoin. Dodatkowo zwyczajna nierówność kamienia powoduje, że trudno utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a w zimie trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton powstaje dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy wykorzystaniu specjalnych stempli oraz form. Taką metodą da się uzyskać bardzo ładne wzory i kształty, a także specjalne faktury, jakie łatwo można dostosować do designu domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość stworzenia wyjątkowo estetycznego podjazdu. Warto wspomnieć, że współczesne metody produkcji pozwalają też na nadanie koloru betonu. Kluczową zaletą dekoracyjnego betonu jest jego trwałość i wytrzymałość na niszczenie i warunki pogodowe. Bez trudu da się utrzymać go w porządku, ale w przypadku zastosowania dekoracji, konieczna będzie pielęgnacja, żeby beton nie tracił wybranego koloru.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Podobnie kostka brukowa, kamień i beton mają swoje wady i zalety. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się w głównej mierze wytrzymałością, funkcjonalnością i estetyką. Patrząc na to, na którym z tych elementów zależy nam najmocniej, od tego powinniśmy uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których ważna jest łatwość mycia. Z kolei jeśli zależy nam na wysokiej estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny okażą się mniej trafnym wyborem. By nawierzchnia podjazdu prezentowała się wyśmienicie, trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, dlatego że bez tego żaden z tych materiałów nie spełni swojej roli w 100 procentach.

Usługi brukarskie

Komentarze są wyłączone.