Klimatyzacje do domu – Toruń

depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja pach woskiem – jak przygotować wosk
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia stomatologiczna
29 sierpnia, 2020
Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja jest rozwiązaniem co raz chętniej stosowanym niejedynie w biurach, ale również w domu. Z roku na rok, zakup klimatyzatora staje się jeszcze bardziej dostępny dla wszystkich. Klimatyzator w domu ma korzystny wpływ przede wszystkim na temperaturę pomieszczeń, ale także na stopień wilgoci i jakość powietrza. Co raz częściej klimatyzator jest także użytkowany zimą w formie urządzenia grzewczego. Nikogo więc nie zaskakuje jego przyrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie oddziałuje na jakość powietrza w domu, dzięki zawartym filtrom, które wyłapują szkodliwe cząstki alergenów, pyłków czy kurzu. To oznacza, że poza kontrolą temperatury, klimatyzator wspiera oczyszczanie powietrza. Nie należy jednak rezygnować z wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie może jej zastępować. Wspólna praca klimatyzacji oraz właściwa wentylacja zmniejsza ryzyko zawilgocenia budynku, co sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni.

Najkorzystniejsze warunki działania

Człowiek najlepiej funkcjonuje w komfortowych warunkach. Najkorzystniejsza temperatura waha się między 23 a 26°C. Także poziom wilgoci ma wpływ i najlepiej by był w przedziale 40-60%. To są najbardziej dopasowane warunki, w których ciało nie marznie i jednocześnie nie poci się.

Do regulacji temperatury trzeba podchodzić z umiarem. Zalecane jest, by różnice temperatur pomiędzy pomieszczeniami nie były wyższe niż 7°C. Inaczej praca klimatyzacji naraża na dolegliwości, takie jak: przeziębienia, zapalenie gardła czy zatok.

Warto też zredukować podmuchy powietrza i przeciągi. Nawiew nie powinien być skierowany bezpośrednio na domowników, a jego szybkość nie powinna być mniejsza od 0,3 m/s, by uniknąć dolegliwości.

Ekonomiczny klimatyzator

Zakup właściwego klimatyzatora do domu powinno poprzedzać odpowiednie rozeznanie. Warto poznać energetyczną klasę urządzenia oraz sezonową efektywność grzania lub chłodzenia. W tym przypadku im wyższe wskaźniki, tym mniejszą ilość energii zużywa klimatyzator.

Zazwyczaj najlepszą klasę energetyczną (A+++) mają te wysoko efektywne i kosztowne klimatyzatory. Warto jednak zastanowić się nad kwotą, jaką wyliczy się na zakup, ponieważ mniej kosztowne klimatyzatory, zwykle mają gorszą klasę, ze względu na co są droższe w użytku i częściej potrzebują napraw.

By funkcjonowanie klimatyzatora było jak najbardziej oszczędne i wydajne należy zadbać o odpowiednią izolację przegród budowlanych, ścian, stropów oraz szyb okiennych, by odbijały promienie słoneczne. Ponadto, dobrym sposobem jest instalacja rolet czy żaluzji, które pomogą w zachowaniu temperatury, zatrzymując lub odbijając promieniowanie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku można znaleźć kilka typów klimatyzatorów. Odróżniają się pod względem sposobu pracy, pobierania energii, wielkości a także mobilności, dzięki czemu można je dobierać zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej montowany klimatyzator do domu. Zbudowany jest on z dwóch części: parownika, czyli jednostki wewnętrznej oraz skraplacza, czyli jednostki zewnętrznej. Taki typ klimatyzacji można kupić także w formie multisplit, która od pierwotnej wersji odróżnia się tym, że do jednej zewnętrznej jednostki można zainstalować kilka (maksimum 5) części wewnętrznych, na przykład w kilku pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna w formie split jest chętnie montowana w domach, ze względu na dość cichą pracę, zajmuje niewiele przestrzeni oraz ma estetyczny wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to tak samo często wybierana klimatyzacja do domu. Składa się z jednej części, przez co pracuje głośniej. Jego podstawową zaletą jest to, że można ustawić urządzenie w wybranym miejscu oraz zabranie go, gdy będzie niepotrzebny. Minusem jest przewód, który trzeba wystawić na zewnątrz (na przykład przez otwarte okno), aby wypuszczał ciepło. Z tego powodu są trochę mniej efektywne.

Inne typy klimatyzatorów, takie jak: klimatyzatory kasetonowe, kanałowe, czy okienne, sprawdzają się w większych pomieszczeniach,: w biurach czy zakładach przemysłowych. Zajmują znacznie większą przestrzeń oraz zużywają znacznie więcej energii.

Ile lat posłuży klimatyzator w domu?

Dobrze działający, regularnie oczyszczany oraz właściwie eksploatowany klimatyzator może pracować w domu nawet przez 25 lat. Jest to możliwe za sprawą częstych przeglądów, które zapobiegną lub usuną wszelkie pojawiające się usterki. Przeglądy powinny odbywać się dwa razy w roku, żeby nie narażać się na kłopoty związane z uszkodzeniem urządzenia, czy możliwym rozwojem pleśni lub grzybów. Żywotność klimatyzacji jest w dużej mierze zależna też od ceny i jakości sprzętu. Im lepsza klasa, tym dłuższa pewność sprawnego działania.

W razie wymiany klimatyzatora, znaczna część firm zajmujących się ich instalacją, proponuje utylizację starego urządzenia w cenie montażu nowego. Jest to nie tylko wygodne, gdy zadbają o to specjaliści, ale też bezpieczne, ponieważ sprzęt usuwany jest we właściwych warunkach.

Koszt klimatyzatora do domu?

Na cenę klimatyzacji w domu ma wpływ kilka czynników. Nie zalicza się do tego tylko sam koszt sprzętu i jego instalacja. Do wydatków trzeba dodać też przybliżoną wartość kosztów eksploatacji, a to przedsięwzięcie długofalowe. Trzeba ocenić, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie tańszy w utrzymaniu, ze względu na lepszą sprawność (czyli rzadsze naprawy) oraz mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Komentarze są wyłączone.