Dom od developera

enova 365 wdrożenia oprogramowania dla firm program księgowy do produkcji
System enova365
15 września, 2020
Stomatolog toruń gabinet stomatologii estetycznej Toruń
Stomatologia Toruń
15 września, 2020
Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy dom. Jak kupić i nie stracić.

Kupno domu dla większości jest realizacją najgłębszych marzeń. Po okresie życia w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Wieczorami analizujemy strony biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym gąszczu odszukać tę,która w pełni nas zadowoli i nie nadwyręży naszego budżetu? Trzeba przeanalizować kilka kwestii.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego należy zacząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeśli cenisz sobie wielopokoleniowy charakter rodziny, dom mający około sześćdziesięciu m² będzie za mały i będzie Wam trudno poczuć się komfortowo na takiej przestrzeni. Przeanalizować należy też sprawę garaży. Teraz jedno stanowisko często nie wystarcza, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy rozbudowę małego garażu. Rozpatrzyć trzeba też wielkość działki. Za duża wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak pielęgnacja trawnika. Niewielka będzie ograniczać, a nie po to decydujemy się na dom. Najpierw należy uściślić ogólną lokalizację. Nie każdemu odpowiadają przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej urokliwego powinniśmy zdecydować się na dom na wsi – wiąże się to jednak z dłuższym czasem dojazdu do szkół.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno zakup nowego budynku, jak i używanego, ma swoje plusy i minusy. Możemy sami zabrać się za budowę lub kupić nieużywany budynek od pośrednika. Nowy dom pozwala nam zrealizować konkretne marzenia związane z rozkładem pomieszczeń, a jednocześnie dochodzi odczucie komfortu. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje dobre strony. Najczęściej stoi on w zagospodarowanym już sąsiedztwie. Pozwala to wnikliwie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy myjni samochodowej. Wiekowe, domy mają własny charakter i urokliwe wnętrze. Najczęściej bywa tak, że remont takiej nieruchomości pochłonie sporo pieniędzy.

Więcej o lokalizacji

Lokalizacja jest ważna. Dom nie stoi w próżni. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto ma do niej prawo, czy jest publiczna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spięcia. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z opłatami.

Miejsce wpływa na koszt. Problem ten można przedstawić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki pod budowę leżące na terenie Torunia są znacznie droższe niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy porównać koszt domu na Wrzosach czy w Grębocinie i podobną nieruchomość w Rozgartach, czy Wielkiej Nieszawce. Może okazać się, że będą to naprawdę znaczące pieniądze i w takim przypadku koniecznie trzeba zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to kluczowa sprawa do zweryfikowania. Koniecznie trzeba przeanalizować, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Dane znajdziemy w dziale czwartym księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Należy przejrzeć też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Szczegółowe przeczytanie papierów przed zakupem, to mniej problemów prawnych w przyszłości. Na uwadze należy mieć też to że każdy dom musi zostać odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo wnikliwie zbadać, jak wygląda on od strony technicznej. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny musi ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie powinno się na tym oszczędzać albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najniebezpieczniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu podstawy domu. Następną sprawą na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Pozbycie się zagrzybienia wymaga profesjonalnych środków i dużo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla większości istotna jest też sprawa grzania w budynku. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi sposobami. Powinniśmy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Gdy kupiliśmy używany dom, to trzeba upewnić się, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to istotna życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej pośpiesznie, bo bywa, że za to przyjdzie nam słono zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo starannie należy przyglądać się wszystkim dokumentom związanym z działką. W przypadku wcześniej zamieszkanego budynku trzeba koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na osobach, które zajmują się budownictwem.

www.mieszkania-torun.eu

Komentarze są wyłączone.